Lisabon opět zpřísňuje opatření. Země přitom byla zářným příkladem, jak se vypořádat s koronavirem

Portugalsko zůstává jedním z posledních států Evropy, kam česká vláda nedoporučuje vycestovat. Přitom země nebyla koronavirem zasažená tak těžce jako například sousední Španělsko.

Lisabon Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda v lisabonském regionu omezila otevírací doby kaváren a obchodů, které budou muset zavřít v osm večer.

Vláda v lisabonském regionu omezila otevírací doby kaváren a obchodů, které budou muset zavřít v osm večer. | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

V zemi se nemocí nakazilo už 39 392 lidí, z nichž 1534 zemřelo. Počet případů na 100 000 obyvatel je srovnatelný například s Itálií, i když úmrtnost je v zemi výrazně nižší. Několik evropských zemí, včetně České republiky, kvůli vysokým číslům Portugalsku neotevřelo své hranice.

Jak ale v pátek na tiskové konferenci zdůraznil portugalský premiér António Costa, země na nemoc testuje více než většina zemí EU, a i proto se zdají čísla nakažených tak vysoká, připomíná agentura Reuters.

Španělsko po konci nouzového stavu zachraňuje letní sezonu. Turisty do země láká i Nadal s Alonsem

Číst článek

„Lidé situaci v Portugalsku brali od začátku velmi vážně. Vím, že spoustu lidí vůbec nechodilo ven a dodržovali všechna opatření. I proto se o Portugalsku mluvilo jako o zemi, která koronavirus zvládá skvěle,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz začátek bezpečnostních opatření mladá učitelka Arianna Visettiová, která žije v Lisabonu.

A právě nízký počet nakažených v zemi s 10 miliony obyvatel lidi ukonejšil. Když se omezení začala postupně uvolňovat a přidalo se hezké počasí, většina lidí se bát přestala.

„Bylo to neuvěřitelné, pláže najednou byly úplně plné. Dokonce i vlaky, kterými se tam jezdí, byly nacpané,“ tvrdí Visettiová. Policie navíc musela rozpustit party na pláži, na kterou přišlo několik stovek lidí.

Situace v zemi se tedy začala opět zhoršovat. Podle dat místního ministerstva zdravotnictví vzrostla nákaza mezi mladými lidmi do 30 let po uvolnění opatření v zemi o 90 procent. Úřady se teď bojí, že se v okolí hlavního města začaly množit další případy nákazy, upozorňuje Reuters.

Zpřísnění opatření

„Středem problému je asi 15 čtvrtí... musíme v těchto oblastech zvýšit naši snahu,“ prohlásil na tiskové konferenci v pondělí Costa. Země proto znovu zavádí některá bezpečnostní opatření.

Dovolená mimo Evropu? Ve hře je Turecko nebo Egypt, cestovní kanceláře ale čekají na ‚semafor‘

Číst článek

Vláda v lisabonském regionu omezila otevírací doby kaváren a obchodů, které budou muset zavřít v osm večer, a zakázala setkání více než deseti lidí. Ve zbytku země jsou povolena setkání do 20 lidí.

„Některá nařízení budou platit napříč celým metropolitním regionem Lisabonu,“ uvedl v pondělí podle agentury AFP Costa po setkání se starosty nejvíce zasažených oblastí.

„Jsou to ohniska a jako na oheň na ně musíme reagovat nezbytnými prostředky, abychom zabránili šíření,“ uvedl portugalský ministr zdravotnictví António Lacerda Sales.

Jak ale připomíná server Bloomberg, nákaza nově postihla hlavně chudší čtvrti Lisabonu, ve kterých žije hodně migrantů. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek bydlení, takže chudší obyvatelé města žijí ve velmi hustě osídlených oblastech a často v rozpadajících se domech. Nákaza se tak velmi rychle šíří.

Zdravotnictví pro všechny

Přitom právě současné situaci se Portugalsko snažilo zabránit. Jako jedna z mála zemí na světě nabídli všem migrantům přístup k zdravotnickým službám na stejné úrovni jako portugalským občanům.

Všichni migranti i žadatelé o azyl totiž dočasně, tedy zatím do 30. června, získali plná občanská práva a tím pádem i přístup ke zdravotnictví. Toto rozhodnutí se týkalo občanů všech zemí světa, kteří se registrovali na imigračním úřadu.

„Lidé by neměli přijít o své právo na zdraví a veřejné služby jenom proto, že se jejich žádost teprve vyřizuje,“ vysvětlila agentuře Reuters mluvčí ministerstva vnitra Claudia Velosová. „V těchto výjimečných časech musí být práva migrantů garantována.“

Nemocnice bojovaly s hrozbou hackerských útoků i během pandemie. Pomoc jim nabízely desítky firem

Číst článek

Visettiová potvrzuje, že několik jejích přátel z Brazílie nabídky opravdu využilo a získali přístup k veřejným službám velmi rychle, i když by to za normální situace trvalo velmi dlouho.

Tento krok byl podle portugalské vlády učiněn v zájmu veřejného zdraví, připomíná americká stanice CNN. Podle oficiálního vyjádření vlády navíc mělo nařízení zabránit možnému přenosu nemoci mezi celníky a pracovníky státní služby a migranty.

Není známo, kolika lidí přesně se nové nařízení dotýká. Podle vládních statistik žilo v roce 2019 v zemi asi 580 000 imigrantů, z čehož 135 000 získalo povolení k pobytu v tomto roce.

„Portugalsko, ale hlavně Lisabon mají dlouhou historii migrace, hlavně z bývalých kolonií Portugalska. Ale migranti tu nejsou jenom lidé na okraji společnosti, tvoří už, alespoň v hlavním městě, součást struktury společnosti,“ dodává Visettiová.

Mezi nejpočetnější skupinu migrantů patří Brazilci, po nich následují Rumuni, Ukrajinci, Britové a Číňané.

Migranti a covid-19

V březnu americká nezisková organizace Refugees International vydala zprávu, ve které varovala státy právě před tím, že se migranti často bojí za doktory dojít, aby nebyli deportováni. Nákaza se proto mezi nimi dál šířila a mohla se dostat i do většinové populace.

Ničí motory člunů, lodě vytlačuje do tureckých vod. Řecko vůči migrantům ‚zásadně přitvrdilo‘

Číst článek

Podle organizace toto nebyl problém pouze Spojených států, na které se zaměřila, ale i řady evropských zemí. Mimo jiné jmenovala třeba Itálii, která se v březnu stala epicentrem koronaviru, nebo Řecko, pro které byli migranti jednou z hlavních obav.

Někteří místní lidé se tak bojí otevření hranic, protože hodně lidí přichází do Portugalska ze zemí Jižní Ameriky, kde se teď koronavirus šíří velmi rychle. Podle Visettiové ale je jakékoliv otevření hranic možnou hrozbou pro šíření nákazy.

Jak připomíná britský server The Guardian, Portugalsko se snaží dohodnout se Spojeným královstvím, aby se mezi zeměmi vytvořil letecký koridor a lidé mohli volně cestovat bez nutnosti karantény nebo testů na koronavirus.

Přitom ani Británie se ještě s koronavirem úplně nevypořádala. V zemi se nakazilo už přes 406 000 lidí a téměř 43 000 zemřelo, což je nejvíce v celé Evropě. Situace se v zemi ale postupně zlepšuje.

Jak připouští i Visettiová, portugalská ekonomika je na turismu závislá, a proto se země potřebuje otevřít co nejdříve. Obnova ekonomiky je ostatně jedním z klíčových bodů portugalské vlády, a to i na evropské úrovni. V úterý tento postoj zdůraznila ve společném prohlášení s vládou Německa a Slovinska.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme