Americká Georgie také zpřísňuje pravidla pro potraty. Budou možné do chvíle, kdy lze zachytit tlukot srdce

V americkém státě Georgia začnou platit přísná pravidla pro provádění potratů. Federální odvolací soud o tom rozhodl ve středu a zvrátil tak předchozí verdikt soudu nižší instance, píše agentura AP. Georgia je dalším z řady států, které po kontroverzním rozhodnutí Nejvyššího soudu USA mění potratovou legislativu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty po zrušení rozsudku Nejvyššího soudu garantujícího právo na potrat

Protesty po zrušení rozsudku Nejvyššího soudu garantujícího právo na potrat | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zákon v Georgii zakazuje ukončit těhotenství od okamžiku, kdy je možné zachytit tlukot srdce. To bývá zpravidla okolo šestého týdne těhotenství, kdy o něm ještě část žen ani neví, poznamenává agentura AP.

Výjimku ze zákazu mají těhotenství v důsledku znásilnění nebo incestu, pokud byl daný trestný čin oznámen na policii. Potrat je možný i v případě závažných zdravotních rizik pro matku nebo při poškození plodu.

Dolní komora Kongresu USA schválila uzákonění práva na potrat, návrh zřejmě zablokuje Senát

Číst článek

Obvykle by po rozhodnutí soudu vešel zákon v platnost až po několika týdnech. Soud ale vydal ihned druhý verdikt, kterým zákon vešel v platnost okamžitě.

Americký nejvyšší soud na konci června zrušil plošné právo na ukončení těhotenství, které v zemi platilo téměř padesát let. Rozhodnutí v případu z roku 1973 totiž podle soudu nevycházelo z ústavy.

Po zrušení precedentu přestal existovat federální zákon na ochranu práva na potrat a tato legislativa je teď na jednotlivých státech. Zejména státy ovládané republikány se snaží co nejrychleji zavést restriktivní potratové zákony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme