Rozestupy, skupinky s průvodci, testy na koronavirus a tisícovka věřících. Začala letošní pouť do Mekky

V malých skupinkách vedených průvodci ve středu přišli k prvnímu rituálu velké poutě do Mekky její letošní účastníci. Ve srovnání s předchozími roky jich byla jenom hrstka a všichni jsou rezidenty Saúdské Arábie, byť dvě třetiny z nich tvoří cizinci. Svatyni Kaabu na nádvoří Velké mešity poutníci obcházeli s velkými odstupy a s rouškami na obličejích, přičemž z jiných let jsou známy snímky hustého davu kroužícího kolem černého kvádru svatyně.

Mekka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V malých skupinkách vedených průvodci ve středu přišli k prvnímu rituálu velké poutě do Mekky její letošní účastníci.

V malých skupinkách vedených průvodci ve středu přišli k prvnímu rituálu velké poutě do Mekky její letošní účastníci. | Foto: Saudi Ministry of Media | Zdroj: Reuters

Kvůli uzavřeným hranicím se letošní poutě do Mekky mohou zúčastnit pouze lidé, kteří v době jejího začátku již byli na území Saúdské Arábie. Přibližně ze dvou třetin se jedná o cizince, často to jsou diplomaté.

Pouti se totiž zúčastní pouze tisícovka poutníků, původně se hovořilo o desetinásobku, saúdské úřady se tak snažily, aby každou zemi reprezentovalo alespoň několik lidí. Zbylí poutníci jsou občané Saúdské Arábie. Omezený počet účastníků není jediným bezpečnostním opatřením spojeným s koronavirem.

Součástí opatření je také věkové omezení. Poutě se většinou účastní starší lidé, kteří si na ni šetří celý život a právě do vyššího věku si nechávají tuto náboženskou povinnost. Zároveň je prokázáno, že nemoc covid-19 ale postihuje silněji starší populaci, proto úřady stanovily maximální věkovou hranici účastníků na 65 let.

Poutníci budou také muset po celou dobu dodržovat jedenapůlmetrové rozestupy. Ještě před poutí se musí všichni prokázat negativním testem na covid-19 a naopak po konci poutě nastoupit preventivní karanténu.

Úřady před zahájením poutě kompletně vyklidily Velkou mešitu v Mekce a celou ji vydezinfikovaly. Včetně malých kamínků, kterými poutníci symbolicky kamenují ďábla. Pořadatelé, kterých podle některých odhadů bude v Mekce více než poutníků, pak budou poutníkům kamínky podávat. Nebudou si je tedy vybírat sami jako obvykle.

Místo dvou milionů návštěvníků 10 tisíc vyvolených. Do Mekky se sjíždí vybraní účastníci muslimské poutě

Číst článek

Zakázány jsou také neoficiální rituály – sahání na nejposvátnější část mešity svatyni Kaaba a líbání černého kamene.

Hrozilo zrušení

Pouť do Mekky je jedním z hlavních pilířů islámu a měl by ji podstoupit každý věřící muslim. Přesto se letošní omezení způsobená koronavirem obešly bez negativních reakcí a věřící na rozhodnutí saúdskoarabských úřadů reagovali smířlivě.

„Nedostává se mi slov, abych popsal, jak poctěn se cítím a jak úžasná jsou ta opatření. Dělají veškerou možnou prevenci,“ řekl devětatřicetiletý Ammar Chálid, který je původem Ind, ale narodil se v Saúdské Arábii. Poutník Aballáh Kasírí ze Spojených arabských emirátů nečekal, že bude vybrán z milionů zájemců. „Je to nepopsatelný pocit, o to víc, že je to moje první pouť v životě,“ řekl.

Vůbec poprvé v novodobé historii země se hovořilo i o úplném zrušení poutě.

S výraznými omezeními poutě do Mekky se pojí také finanční ztráty arabského království. Poutníci, nejde jen o hlavní pouť, každoročně zemi přinesou přibližně 12 miliard amerických dolarů, což tvoří zhruba 7 procent HDP. Trpět budou zejména sektory spojené s cestovním ruchem.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme