Volby do Rady bezpečnosti OSN: místo získaly Indie, Mexiko, Irsko a Norsko. Zbývá ještě jedno místo

Indie, Mexiko, Irsko a Norsko uspěly při středeční volbě nestálých členů Rady bezpečnosti OSN, informovaly světové zpravodajské agentury. Volba ovšem bude ve čtvrtek pokračovat, neboť páté volné místo se ve středu nepodařilo obsadit. Uchází se o něj Keňa a Džibutsko.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Sýrii 14. dubna 2018

Indie, Mexiko, Irsko a Norsko uspěly při středeční volbě nestálých členů Rady bezpečnosti OSN, informovaly světové zpravodajské agentury (ilustrační foto) | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Rada bezpečnosti má vedle pěti stálých (Spojené státy, Velké Británie, Francie, Rusko, Čína) celkem deset nestálých členů, kteří jsou voleni představiteli 193 členských zemí OSN vždy na dva roky. Každý rok se mění jedna pětice, přičemž nově zvolení členové budou v radě zasedat od začátku příštího roku.

14 členů Rady bezpečnosti OSN schválilo rezoluci o Libyi, jediné Rusko se hlasování zdrželo

Číst článek

Mandáty jsou rozdělené do regionálních skupin, aby bylo zajištěno zastoupení různých částí světa. Středeční volba přinesla mimo jiné souboj Kanady, Irska a Norska o dvě „západní“ místa, z něhož odešla vítězně dvojice evropských zemí.

Agentura AP uvádí, že Kanada ve snaze stát se členem Rady bezpečnosti OSN neuspěla podruhé za sebou, výsledek označuje za „ránu pro kanadského premiéra Justina Trudeaua“.

Indie a Mexiko byly jedinými kandidáty na volné posty patřící Asii a Latinské Americe, ovšem i v takovýchto případech musí kandidující zemi podpořit alespoň dvě třetiny Valného shromáždění OSN.

Indie nakonec dostala 184 hlasů a Mexiko 187. Bez jasného vítěze zůstal ve středu souboj o africké křeslo mezi Keňou a Džibutskem, velvyslanci zemí z celého světa tak budou muset ve čtvrtek ve volbě pokračovat.

‚Znamení jednoty a odhodlání Rady by mělo velký význam v nynější době úzkosti,‘ prohlásil šéf OSN

Číst článek

Rada bezpečnosti je jediným orgánem OSN, který může vytvářet právně závazná rozhodnutí. Může uvalovat sankce či dát souhlas k zahájení války a získání členství bere řada zemí jako nejvyšší možný úspěch, píše AP. Stálí členové rady mají právo vetovat jakékoli opatření.

I do procesu volby nových členů se promítla preventivní opatření kolem šíření koronaviru. Diplomati do prostor Valného shromáždění OSN v New Yorku vstupovali v rouškách a v přidělených časových intervalech, aby se předešlo vzniku větších skupin.

OSN od března funguje převážně ve virtuálním prostoru a její generální tajemník António Guterres pracovníkům nařídil „home office“ až do konce července.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme