Nizozemsko vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby vytvořila tribunál pro teroristy Islámského státu

Nizozemsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila zřízení zvláštního tribunálu pro souzení příslušníků teroristické organizace Islámský stát, kteří se dopustili hrůzných zločinů. S odvoláním na čtvrteční vyjádření nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka o tom informovala agentura AP.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN jednala o raketovém testu KLDR

Rada bezpečnosti OSN jednala o raketovém testu KLDR | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Blok zřízení tribunálu navrhl na jednání Rady bezpečnosti OSN, které bylo věnováno tématu ochrany civilistů v konfliktech. Blok zdůraznil, že je zapotřebí ukončit beztrestnost za porušování mezinárodních lidských práv a humanitárních zákonů. Zdůraznil také, že příslušníci Islámského státu, kteří se dopustili hrůzných zločinů, by měli být postaveni před „hybridní mezinárodní trestní soud“, a to nejlépe v zemi, kde zločin spáchali.

Ani ruská, ani americká. Rezoluce o Venezuele v Radě bezpečnosti neprošly

Číst článek

„Jsem si vědom komplexních překážek na naší cestě za tímto cílem...Musíme ale mít na paměti, že spravedlnost je základním předpokladem pro trvalý mír a bezpečnost,“ uvedl Blok s tím, že Nizozemsko na toto téma zorganizuje jednání na úrovni ministrů na okraj každoročního setkání světových lídrů na Valném shromáždění OSN v září.

Veto Ruska a Číny

Islámský stát byl na vrcholu moci v roce 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát. V Iráku byl Islámský stát definitivně poražen v prosinci 2017, zahynulo nejméně 80 000 lidí.

Matka dvou dcer bojovala za Islámský stát a zemřela. Německo dívky nechce přijmout a čelí obžalobě

Číst článek

V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako jeho hlavní bašta v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl poražen až letos 23. března. Přestože teroristická organizace už nekontroluje v Iráku a Sýrii žádné území, nadále páchá krvavé útoky.

Zločiny Islámského státu po sobě zanechaly hluboké jizvy. Radikálové zotročili tisíce žen z irácké menšiny jezídů, zatímco muže zabili. Brutální vraždy Američanů a dalších cizinců, které teroristická organizace zajala, šokovaly celý svět, stejně tak jako shazování údajných homosexuálů ze střech.

Rezoluci Rady bezpečnosti OSN, kterou podpořilo 60 států a která požadovala, aby se zločiny syrského konfliktu zabýval Mezinárodní trestní soud, v květnu 2014 vetovalo Rusko a Čína. Pokus o prosazení podobné rezoluce by se podle agentury AP i nyní setkal se stejným osudem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme