Řecká policie začala odvážet uprchlíky od makedonské hranice

Řecká policie dnes začala odvážet uprchlíky od makedonské hranice. Makedonie v neděli zpřísnila podmínky pro vstup uprchlíků a na hranici uvízli hlavně Afghánci. Hranice je pro Afghánce uzavřená a uprchlíci z Iráku a Sýrie musejí mít platné doklady vydané ve svých zemích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na makedonsko-řecké hranici

Migranti na makedonsko-řecké hranici | Zdroj: Reuters

Podle odhadů bylo na hranici v oblasti přechodu Idomeni 6000 lidí. Dvě stovky uprchlíků se usadily na železniční trati – šlo hlavně o Afghánce, protestující proti tomu, že už nejsou pouštěni dál.

Ještě před rozedněním na místo dorazili policisté a autobusy, které nabraly stovky lidí a zamířily na jih. Návrat jim ale zkomplikovala silniční blokáda řeckých zemědělců, kteří na vybraných místech pravidelně přerušují dopravu v rámci protestů proti důchodové reformě.

Řecko tvrdí, že Makedonie porušuje dohodu, podle níž mají nejméně do začátku března zůstat hranice na balkánské cestě pro uprchlíky z Afghánistánu, Sýrie a Iráku otevřené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Řecku přiblížila tamní spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková Stamu

Řecko se obává, že na jeho území začne zablokovaných uprchlíků rychle přibývat. Od začátku roku do Makedonie přišlo více než 83 tisíc migrantů; jen asi 20 z nich ale požádalo v této balkánské zemi o azyl.

Příliv lidí připlouvajících z Turecka do Řecka zůstává stále velký. Dnes ráno dopravil trajekt do Atén z řeckých ostrovů dalších 1250 lidí. Někteří z nich měli autobusové jízdenky do Idomeni.

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková Stamu popisuje situaci v zemi jako „výbušnou“. „Řecká vláda se snaží tu situaci mít pod kontrolou, ale ty události jsou prostě tak rychlé, že se jí to zřejmě v dalších dnech nebude moci dařit,“ podotýká Stamu.

„Ty tábory, hotspoty, které jsou na pevnině, už jsou plné, a na těch ostrovech už také hlásí, že mají plno, protože vlna migrantů z tureckého pobřeží se posledních dnech zvyšuje,“ dodává Stamu.

Makedonie začala již v listopadu na své území pouštět výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze zemí sužovaných válečnými konflikty – ze Sýrie, Afghánistánu a z Iráku. Ostatní, které označuje za ekonomické migranty, pohraniční policie do země nevpouští.

Makedonské úřady upozornily, že v rozšíření opatření i na Afghánce následují Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko, které v posledních dnech vrátily do Makedonie více než 600 Afghánců. Dalších 1500 se jich ze zmíněných zemí očekává v nejbližších dnech.

Řecké ministerstvo dnes předalo protestní nótu rakouskému velvyslanci kvůli tomu, že Vídeň ve středu organizuje setkání s balkánskými státy ohledně omezování migračního proudu. Řecké zástupce však nepozvala.

Podle Atén jde o jednostranný čin, který není přátelský vůči Řecku. Schůzka se má konat jen den před zasedáním ministrů vnitra zemí EU v Bruselu, kteří se migrační krizí budou rovněž zabývat.

Migranti na makedonsko-řecké hranici | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme