Řecko zvolilo první prezidentku. ‚Je to symbol nové éry a jednoty národa,‘ prohlásil premiér

Řecký parlament ve středu zvolil novou prezidentkou země soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou (63). Informovala o tom místní média. Poprvé se tak hlavou řeckého státu stane žena. Úřadu se ujme 13. března, kdy skončí mandát nynějšímu prezidentu Prokopisovi Pavlopulosovi.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katerina Sakellaropulosová, první řecká prezidentka.

Katerina Sakellaropulosová, první řecká prezidentka. | Zdroj: Reuters Connect

Sakellaropulosová při hlasování v parlamentu dostala 261 hlasů. Stačilo přitom, aby ji ve 300členném parlamentu podpořilo 200 zákonodárců. Do prezidentského úřadu ji navrhla vládní strana Nová demokracie premiéra Kyriakose Mitsotakise, podpořila ji ale i hlavní opoziční strana SYRIZA.

Budoucí prezidentka byla od října 2018 předsedkyní Státní rady, což je řecký nejvyšší správní soud. I do této funkce byla zvolena jako první žena v historii.

‚Nová éra‘

Řecký prezident má spíše ceremoniální úlohu. Jeho funkční období je pětileté.
Premiér Mitsotakis označil zvolení Sakellaropulosové za symbol „nové éry“ a jednoty národa. „Dokazuje to, že se Řekové umí v důležitých otázkách spojit,“ řekl Mitsotakis novinářům po hlasování parlamentu. Dodal, že doufá v efektivní spolupráci s opozicí také v budoucnu.

Proč v Řecku vyhrála pravice, Tsipras prohrál a sociální demokraté propadli

Číst článek


Sakellaropulosová už před volbou uvedla, že její nominace je „vzdáním pocty jak justici, tak moderní řecké ženě“. Podle řeckých médií je výběr ženy do čela země jasným signálem, že věci v Řecku se mění.

Zastoupení žen ve vedoucích funkcích v Řecku je stále nízké. Podle loni zveřejněného průzkumu evropského statistického úřadu Eurostat zaujímají ženy v Řecku jen 32 procent všech manažerských pozic, což je pod unijním průměrem (36 procent). Česká republika dopadla v tomto průzkumu ještě hůř (29 procent); údaje jsou ale z roku 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme