Saúdská Arábie plánuje vytvořit unii s Bahrajnem. Íránci proti tomu budou protestovat

Saúdská Arábie a Bahrajn plánují vytvořit unii. K dohodě došlo na jednání Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu. V budoucnosti účast zvažují i další země tohoto uskupení - Kuvajt, Katar, Omán a Spojené arabské emiráty. K plánu se ale staví opatrně kvůli reakci Íránu. Tamní režim označil Saúdskou Arábii a Bahrajn za ‚lokaje Spojených států‘ a vyzval Íránce, aby proti plánované unii dnes demonstrovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdskoarabský ministr zahraničí Saud al-Faisal na jednání Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu

Saúdskoarabský ministr zahraničí Saud al-Faisal na jednání Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu | Zdroj: Reuters

Soupeření mezi Íránem a Saúdskou Arábií v Perském zálivu trvá už delší dobu. Slavomír Horák z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy dokonce mluví o vyhrocené situaci.

„Saúdská Arábie se velice bojí všeho, co pochází z Íránu. Především možnosti, že by Írán získal jaderné zbraně. Tím pádem by Saúdská Arábie musela jaderné zbraně také získat, v rámci parity v Perském zálivu. A k tomu je každý spojenec dobrý. Bahrajnský režim je v současné době patrně nejvěrnějším spojencem právě proto, že Saúdskou Arábii potřebuje. To už se projevilo v loňské pomoci,“ vysvětluje Horák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byl Slavomír Horák z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Saúdskoarabský kontingent loni v Bahrajnu potlačil protesty proti vládnoucímu režimu.

Saúdská Arábie je vůdčím státem v oblasti Perského zálivu, proto s ní další státy rády spolupracují.

„Nicméně určitá rivalita mezi jednotlivými vládci Perského zálivu tady je. Do určité míry se ománský sultán staví do pozice mimo toto uskupení, protože má své určité zájmy, které nejsou zcela kompatibilní se Saúdskou Arábií,“ říká Horák.

Podle něj unie, jako je například EU, není zatím reálná.

„Všechny ostatní státy se Saúdské Arábie tak trochu bojí a zároveň mají i mezi sebou určité problémy. To je jedna z věcí, která brání větší a hlubší integraci těchto států. Ale upozorňuji, že hrozba Íránu, byť se to v každé zemi bere malinko jinak, tady je a trvá. I to může být určitým integračním potenciálem.“

Patricie Polanská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme