‚Všichni jsme znepokojeni.' Velvyslanci zemí NATO v Budapešti jednali o schůzce Orbána s Putinem

Úterní schůzka maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je „velmi znepokojivá“, shodli se podle agentury AFP na společné schůzce velvyslanci členských zemí Severoatlantické aliance v Budapešti. Je znepokojivé, že se Maďarsko rozhodlo spolupracovat s Kremlem v době ruské války proti Ukrajině, prohlásil americký velvyslanec David Pressman, který jednání svolal.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka NATO

Vlajka NATO | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Putin a Orbán se v Pekingu účastnili dvoudenního summitu k projektu takzvané nové Hedvábné stezky, který má podle Číny zlepšit obchodní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou. Putin při setkání s Orbánem vyjádřil spokojenost s úrovní vztahů mezi Moskvou a Budapeští. Státníci spolu hovořili tváří v tvář naposledy 1. února 2022, tedy tři týdny před ruskou invazí na Ukrajinu.

Rozhovor o energetice, sankcích i válce. Orbán se v Číně setkal s Putinem, ten chválil vztahy obou zemí

Číst článek

Hodnocení setkání Putin-Orbán bylo hlavním tématem schůzky velvyslanců, na kterou byl přizván také představitel Švédska, uvedla AFP. Skandinávská země o vstup do NATO požádala po napadení Ukrajiny ruskou armádou loni v únoru. Připojení Švédska k NATO ale blokuje Maďarsko a Turecko.

„Všichni jsme znepokojeni, že se maďarský premiér setkal s prezidentem Putinem, zatímco Rusko vede útočnou válku proti Ukrajině,“ uvedl Pressman. „Je znepokojivé, že se Maďarsko rozhodlo spolupracovat s Kremlem tímto způsobem,“ dodal americký diplomat. Pozastavil se také nad skutečností, že Orbán se vyhnul slovu válka a hovořil o „vojenské operaci“, čímž kopíruje rétoriku Moskvy. „O naše obavy o bezpečnost se podělíme se spojenci,“ uvedl Pressman.

Pressman se ke schůzce už v úterý vyjádřil na síti X. Na jeho kritiku Orbán reagoval slovy, že „není na americkém velvyslanci, aby určoval maďarskou zahraniční politiku“.

Maďarsko je členem Evropské unie i NATO a schválilo všechny unijní sankce zavedené proti Moskvě. Budapešť se ale některá opatření snaží zmírnit a vůči Rusku zastává smířlivější postoj, poznamenává AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme