V Severodoněcku zůstává 15 tisíc civilistů, humanitární pomoc se ale do města nedostane

Rusko už 110 dní útočí na Ukrajinu. Ostřelování opět zažili obyvatelé Charkovské a sousední Sumské oblasti u hranice s Ruskem. Nejtěžší je situace v Donbasu, kde ukrajinské síly svádějí těžké boje v Severodoněcku.Na místě zůstávají stále tisíce civilistů. Dostat k nim humanitární pomoc je ale velmi obtížně, někdy nemožné.

Severodoněck Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemička Azot v ukrajinském Severodoněcku po ruském ostřelování

Chemička Azot v ukrajinském Severodoněcku po ruském ostřelování | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

Situace není pro ukrajinskou stranu příliš dobrá. Vojenský správce Luhanské oblasti Serhij Hajdaj oznámil, že Rusové ovládají asi 70 % města a bojuje se o každý metr.

Reportáž z válečné linie: u Pavlohradu je vidět hustý sloup černého kouře, městem zní sirény

Číst článek

Ve městě je teď asi 15 000 lidí. Mnozí z nich se ukrývají v obrovském průmyslovém areálu města. Z toho asi 500, včetně 40 dětí, se pak nachází v chemičce Azot, která je také ostřelovaná a co víme, došlo k narušení rezervoárů s chemickými látkami.

Je těžké říct, jak přesně teď situace městě vypadá, jelikož de facto není možné se tam dostat. Hajdaj opět zopakoval, že dovoz humanitární pomoci nebo evakuace obyvatel do Sevedoněcku v tuto chvíli není možný.

S velkými obtížemi lze pomáhat blízkému Lysyčansku, ale tam projedou maximálně dvě auta s humanitární pomocí denně. To je vzhledem k tomu, že ve městě je 30 000 civilistů, velmi málo.

Ostřelování Bachmutu

Dalším důležitým bodem je město Bachut, kde probíhalo noční ostřelování. Pro Rusko je Bachmut dalším cílem v oblasti vedle Slovjansku, Severodoněcku a Lysyčansku. Bachmut je velmi blízko bojové linie a otevírá právě jedinou přístupovou cestu k Severodoněcku a Lysyčansku.

Jak vypadá práce válečného novináře na Ukrajině? Helma a vesta jsou nezbytností, v autě se nepoutá

Číst článek

Vede odtud tím pádem i jediná trasa, kterou je možné se do těchto měst dostat s humanitárními auty. Někteří se snaží tam jet na vlastní pěst a pomáhat tamním obyvatelům, ale co víme, bylo tam hodně zranění.

Hodně z nich bylo ostřelováno už po cestě nebo byli zraněni v samotném Bachmutu. Nedávný útok byl ale rozhodně největší za minimálně tři týdny.

Turisté v Mariupolu

Na sociálních sítích se objevily záběry, kde jakási průvodkyně nějaké fiktivní turisty vodí po mariupolském divadle, tedy spíše po ruinách, co po něm zbyly. Návštěvníkům oznamuje, že už 22. února, tedy dva dny před ruským vpádem, byli v divadle ukrajinští vojáci, kteří si z něj udělali jakousi pevnost.

Reportér Radiožurnálu byl v tu dobu přímo na místě, a to až do 27. února. Divadlo je pro Mariupol  místem setkávání. Vždycky, když si dáte s někým sraz, tak je to většinou právě u tohoto divadla. Bydleli jsme jen malý kousek odtud a žádné ukrajinské vojáky jsem tam neviděl. V divadle se normálně hrála představení a nikdo o dva dny předtím netušil, co se blíží.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme