Situace v Kosovu se vyostřuje

Situace v kosovské Mitrovici se vyostřuje. Jednotky Severoatlantické aliance tam použily proti davu Albánců slzný plyn a gumové projektily. Krátce předtím velitel jednotek KFOR generál Kammerhoff oznámil, že dává mezinárodním jednotkám zelenou k nasazení síly. Agentury zatím stále hovoří o nejméně 22 obětech srážek. Mezi pěti stovkami zraněných jsou i zahraniční vojáci. Kosovo hlásí nejhorší srážky mezi Srby a Albánci od ukončení války v Jugoslávii v roce 1999.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Kosovu

násilí v Kosovu | Foto: EPA

Vojáci sil NATO použili proti albánskému davu v Kosovské Mitrovici slzný plyn a gumové projektily. Podle agentury Reuters byla slyšet i střelba. Francouzští vojáci se pokusili zabránit protestujícím Albáncům, aby se přiblížili k srbskému pravoslavnému kostelu v jižní části tohoto etnicky rozděleného města. Jak Radiožurnálu řekl velitel česko-slovenského praporu KFOR Josef Kopecký, mezi zahraničními vojáky zraněnými při včerejších nepokojích je i jeden Slovák. "Jsou tam zranění vojáci KFOR, hlavně francouzští. U naší brigády došlo také k několika zraněním. Co se týká našeho praporu česko-slovenského, máme zatím jednoho vojáka s otřesem mozku ze slovenského kontingentu."

Albánci zaútočili na Srby v Kosovské Mitrovici, Uroševaci, Peči, Lipljane a Cagljavici. Výsledkem jsou desítky vypálených domů, zničené pošty, nemocnice, školy. Příčinou násilností je pondělní incident, kdy byl postřelen mladý Srb u Caglavice nedaleko Prištiny. Srbové se dožadovali zajištění bezpečnosti a začali blokovat hlavní silnici vedoucí do Makedonie. Několik set Albánců na ně zaútočilo a jejich postup se nepodařilo zastavit ani vojákům KFOR.

Včera pak střety vypukly naplno, proti demonstrantům musely jednotky KFOR použít slzný plyn a gumové projektily. Mezinárodní síly jsou proto v pohotovosti, ke klidu vyzývá generální tajemník OSN Kofi Annan. Podle srbské vlády však poslední události pohřbily myšlenku na vybudování multietnického Kosova.

V reakci na útoky Albánců v Kosovu proti nim protestovali Srbové v Niši, Novém Sadu i Bělehradě, kde byly vypáleny dvě mešity. Vláda v Bělehradu ale vyzvala obyvatele, aby se vyvarovali jakýchkoli násilností a útoků na muslimské svatostánky.

Jaké má současný výbuch násilí příčiny, na to se Radiožurnál zeptal někdejšího zpravodaje OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiřího Dienstbiera. "To, co se dneska děje, je důsledkem debaklu OSN, NATO, Evropské unie a OBSE, které 5 let předstírají úspěchy a ve skutečnosti zůstává situace stejná. Doufejme, že to povede k tomu, že se začne vážně prosazovat to, co se požadovalo: návrat uprchlíků, respekt k jejich vlastnickým právům a to, čemu se říká vytváření multietnické demokratické společnosti."

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme