Slovenský tisk k volbám v Česku: Kouzla zbavený Gross

Slovenský deník Sme vrací k českým senátním a krajským volbám. Ve komentáři nazvaném Kouzla zbavený Gross vnímá jejich výsledek jako exemplární výprask sociální demokracie. Tvrdí také, že rekordní ztráta ČSSD na ODS signalizuje obrovské změny na české politické scéně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Útok na Fallúdžu je největším vojenským zásahem ve městě od dob vietnamské války, píše britský list Guardian. To ale nerozptyluje obavy, které pociťují lidé na celém světě. Je to další kritický moment ve smutném příběhu, který už měl dávno skončit.

Američtí generálové a prozatímní irácký premiér Ajád Aláví, slibují, že rozpráší povstalce v centru sunitského povstání. Chtějí vyčistit město před lednovými volbami v Iráku. Nikdo ale nepochybuje o tom, že výsledkem této dlouho očekávané invaze má být něco víc, než jen potlačení hrstky povstalců.

Otázkou je, jakou cenu si takové pochybné vítězství vyžádá. Kritici už dávno upozorňují na neúnosné ztráty na obou stranách. Ve Fallúdži ještě stále žije přes třicet tisíc obyvatel, kteří jsou ohroženi sebevražednými atentáty. Je na pováženou, že se Aláví uchyluje k použití násilí, tak jako za starých dobrých časů.

Navíc průběh války známe jen z amerických médií. Co se v Iráku děje doopravdy, neví nikdo. Můžeme jen doufat, že invaze do Fallúdži bude rychlá a pokud možno bezbolestná. Pro takové naděje ale máme jen velmi malé opodstatnění, stěžuje si britský Guardian.

Do Paříže dorazila palestinská delegace. Podle izraelských novin není cílem palestinských představitelů jen získat informace o zdravotním stavu Jásira Arafata. Zajímají se prý také o účty s údajně až jednou miliardou dolarů, kterými měl Arafat disponovat. Z izraelského listu Haarez cituje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev cituje z izraelského tisku

Asi tři sta vědců včera varovalo veřejnost před rychlým úbytkem ledu v arktické polární čepici. Píše to bostonský Christian Science Monitor. Apelovali na průmyslové státy, aby rychle snížili emise skleníkových plynů. Podle čtyřleté studie totiž arktické teploty stoupají dvakrát rychleji, než na zbytku planety. Tání ledovců může narušit oceánské proudění a zvýšit hladiny oceánů.

Největší resty mají Spojené státy. Ty totiž odmítly podepsat Kjótský protokol z roku 1997. K tomu se minulý týden připojilo dokonce i Rusko a postavilo se tak po bok vyspělým průmyslovým zemím. Zapojila se dokonce i britská královna Alžbeta. Tony Blair teď tlačí na amerického prezidenta Bushe.

Měli bychom aspoň omezit spotřebu benzínu, sebekriticky dodává americký list. Jinak se zařadíme po bok Indie, Číny nebo Brazílie. Ty také protokol nepodepsaly. Tání ledovců nás ale volá k činu, upozorňuje americký list.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme