Světové deníky o nové irácké ústavě

Zahraniční listy dnes píší o nové irácké ústavě o tom, že Slováci zažívají stavební boom. Všímají si také toho, že blížící se prezidentské volby na Tajwanu vyvolávají nacionalistickou vlnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Irák má novou ústavu. Podle listu International Herald Tribune ale jejímu podepsání předcházely vzletné projevy členů irácké rady. Ti si pochvalovali hlavně lidská práva, která jsou v konstituci zmíněna. Je to totiž poprvé v historii Iráku. Charta lidských práv, která je v ústavě zakotvena, také zaručuje rovnoprávnost všem národnostním menšinám a stanovuje islám jako hlavní náboženství. Iráčané věří, že se jim díky konstituci podaří vytvořit nový demokratický Irák. Se způsobem vytvoření nové vlády musí nicméně souhlasit i prozatímní americká vláda. Iráčané se tak při volbách zřejmě bez USA neobejdou, doplňuje deník International Herald Tribune.

Deník Japan Times komentuje nadcházející tajwanské prezidentské volby. Ty se mají konat dvacátého března a jejich kampaň provází silná vlna nacionalismu. Ta navázala na nedávné oslavy 28. února. V ten den si Tajwanci každoročně připomínají masakr deseti tisíc lidí, které v roce 1947 zabily čínské revoluční jednotky. Letos je víc než kdy jindy provázela protičínská a vlastenecká nálada. Tajwancům se nelíbí slabá vláda současného prezidenta Chena, který se nezříká spolupráce s Čínou. V žaludku jim leží také skoro pět set raket, kterými Čína Tajwanu hrozí.

Tajwan je teď velmi zranitelný a nestabilní. Rozpory tvoří národnostní menšiny, ale i politické názory. Projekt Jedna země - dva systémy navrhovaný Pekingem burcuje veřejné mínění. Prezidentské i parlamentní volby, které se mají konat v listopadu tohoto roku, situaci ještě zhoršují. A toho by mohla využít Čína. Tajwan by se tedy teď neměl nechat unášet vlnou nacionalismu. V jednání s Čínou i dalšími státy by měl využívat rozumu, dodávají Japan Times.

Deník Le Monde komentuje lhostejnost francouzských úřadů nad útoky na tamní muslimskou populaci. Nedávno byly na jihu Francie napadeny dvě mešity. Na vážnost situace musel Francouze upozornit až americký deník New York Times. Ten ve svém pravidelném sloupku Pohled zvenku přinesl pětiřádkovou informaci o náboženském útoku. Teprve tehdy se ledy ve Francii pohnuly.

Je na čase, aby se vláda vyjádřila a začala jednat, kritizuje deník. Tolik proklamovaný francouzský sekularismus neznamená jen zákaz náboženských symbolů ve školách. Přináší s sebou i povinnost chránit občany a modlitební místa všech vyznání, upozorňuje Le Monde. Slováci právě prožívají investiční boom. Píše o tom ekonomický deník Hospodárské Noviny. Výstavba od loňského roku vzrostla skoro o šest procent. To se pozitivně odrazilo i v dalších odvětvích. Stavební firmy zaměstnávají více lidí a zvýšila se i poptávka po stavebních materiálech. Posun ve stojatých vodách slovenského stavebnictví způsobilo víc faktorů najednou. Slovákům se podařilo vytvořit efektivní systém přístupu k hypotékám a financím Státnímu fondu rozvoje bydlení.

Obce zase dostaly větší dotace na takzvanou technickou vybavenost bytů. Na Slovensku je přes 800 tisíc bytů, které potřebují nutně zateplit. Díky dotacím tak teď obce spustily úplnou lavinu v jejich rekonstrukci. V roce 2004 bude trend pokračovat. Vstup do Evropské Unie přinese přístup ke strukturálním fondům Unie. Z nich by se měly financovat hlavně školské a zdravotnické služby. Kupní síla na Slovensku navíc stále roste. Stavební firmy i nezaměstnaní dělníci se tak můžou letos těšit přímo na žně. Píše se v Hospodárských novinách.

Robert Mikoláš, Pavla Kvapilová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme