Syřané plní uprchlický tábor v Jordánsku, jsou zde ve větším 'závětří'

Počet syrských uprchlíků v okolních státech se už blíží 200 tisícům. Hodně to v poslední době pociťuje i Jordánsko, kam denně utíká do bezpečí nejméně tisíc Syřanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci míří do Jordánska

Syrští uprchlíci míří do Jordánska | Zdroj: Reuters

Jordánsko se k syrským uprchlíkům chová velmi vstřícně. Na rozdíl od Turecka nebo Libanonu kolem toho navíc nedělá takový humbuk.

Jde totiž o neutrální zemi, která nevystupuje ani proti syrskému režimu, ani se ho nezastává, což se rozhodně nedá říct o Turecko či Libanonu.

„Já jsem dnes mluvil s několika uprchlickými rodinami a všichni tito lidé mi říkali, že zkrátka před několika měsíci v určitých skupinách postupně přešli zelenou hranici ze Sýrie, zaplatili si nějak cestu a dostali se třeba do Ammánu a jeho okolí, kde si ze svých úspor pronajali byty,“ informuje z jordánského Ammánu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z jordánského Ammánu se přihlásil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Jordánsko přesto považuje syrskou válku za hrozbu, protože uprchlíci mohou do určité míry stát s malým počtem vlastních občanů destabilizovat. V Jordánsku už je navíc velká populace Palestinců, většinou utečenců. Také jsou tu uprchlíci z irácké války před deseti lety.

V zemi už je ale také cítit tlak na to, aby byli nejen nově příchozí, ale i dosavadní Syřané pod kontrolou a byli centralizováni na jednom místě. První nově otevřený tábor pro deset tisíc syrských uprchlíků se ovšem velmi rychle plní.

Syrská občanská válka už má dvacet tisíc obětí, objevují se ale i další nové problémy. Mezinárodní experti varují, že Syřané budou potřebovat rozsáhlou potravinovou pomoc. Boje v zemi navíc stále neutichají.

Konflikt v Sýrii trvá už sedmnáctý měsíc a stále se radikalizuje. Klíčové boje se podle syrského prezidenta Bašára Asada momentálně vedou v obchodní metropoli Aleppo.

Uprchlický tábor Al Zaatri v severojordánském městě Al-Mafraq na hranici se Sýrií

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme