Tvrdé boje o poslední kout Islámského státu. ‚Stále mají živé štíty,‘ říká z místa česká novinářka

Už jen 700 metrů čtverečních ovládá v Sýrii podle kurdsko-arabské koalice SDF Islámský stát. Samozvaný chalífát se zmenšil na malou vesnici na březích Eufratu. „Boje jsou velice tvrdé, protože se tam brání nejtvrdší jádro islamistických bojovníků. Navíc mají stále k dispozici jako živé štíty civilisty,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál česká novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která byla ještě v sobotu na místě bojů.

Baghúz (Sýrie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaká je situace v té vesnici Baghúz, o kterou se vedou boje?
Ve vesnici Baghúz se skutečně vedou poměrně tvrdé boje. Já jsem tam byla před několika dny a v ten samý den, kdy jsem tam byla, byl na frontě zraněn italský kolega fotograf, takže potom už přístup na frontovou linii pro novináře v podstatě skončil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka Lenka Klicperová ze Sýrie o aktuální situaci

Boje jsou velice tvrdé, protože se tam brání nejtvrdší jádro islamistických bojovníků a navíc mají stále k dispozici jako živé štíty také civilisty. Proto se boje zpomalily, protože jednotky SDF, tedy kurdsko-arabská koalice, nechtějí dopustit ztráty na civilních životech.

Je pravda, že Islámský stát kontroluje už jen 700 metrů čtverečních?
Asi to bude odpovídat, já jsem to neměřila, ale ten kousek vesnice je skutečně malý. Vesnice Baghúz je poměrně rozlehlá, kdysi mohla mít i 20 000 obyvatel. V posledních dnech ji opouštěli všichni, kdo z Islámského státu mohli odejít: manželky islamistů, jejich děti, lidé, kteří byli nějakým způsobem propojeni s Islámským státem, tak těm bylo povoleno odejít. Samozřejmě některé zajatce – obyčejné civilisty, případně i vojenské zajatce si Islámský stát stále drží právě pro tu poslední možnost vyjednávání, a zdá se, že ta vyjednávání skutečně probíhají.

Řeší kurdské jednotky to, že až bude Islámský stát poražen, přiblíží se zřejmě i stažení amerických spojenců? Obávají se toho?
Tady je situace taková, že se stále operuje s pojmy „spící buňky“, kterých je v Sýrii určitě mnoho, a zejména v té jihovýchodní, takže i Američané se nechávají slyšet, že pokud budou muset bojovat s těmito spícími buňkami, Sýrii neopustí. Jenom se změní taktika. Stažení zřejmě proběhne, ale neznamená to, že americké síly nebudou dále přítomny tady v Sýrii.

Novinářky Lenka Klicperová (druhá zleva) a Markéta Kutilová (čtvrtá zleva) zabývající se v posledních třech letech zejména válkou v Iráku a Sýrii. | Foto: Archiv Lenky Klicperové

Hrozí tedy teroristické útoky právě od skrytých buněk džihádistů? Jaké jsou bezpečnostní kontroly na územích, která byla dobyta?
Spící buňky operují ve vesnicích, které byly součástí Islámského státu ještě nedávno a jejich obyvatelstvo je Islámskému státu velmi loajální – souzní s ideologií Islámského státu.

Pro spící buňky tedy není problém najít podporu mezi civilním obyvatelstvem, zaútočily i na základnu Omar, kde je největší základna kurdsko-arabských sil SDF. Předevčírem byl spáchán na silnici mezi ropným polem Omar a městem Hasaka pokus o zabití jedné z vysokých důstojnic ženských jednotek YPG (kurdské Lidové obranné jednotky), naštěstí se jí podařilo přežít.

Tyhle útoky asi budou denní realitou tím spíš, že Islámský stát teritoriálně za několik dní přestane existovat. Nikdo ještě neví, jak dlouho to bude trvat, bude záležet na tom, jak budou probíhat jednání, zda budou islamisté ochotni propustit rukojmí a jestli se budou ochotni vzdát.

Vladimír Kroc, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme