Íránci několik hodin zadržovali expedici Tatra kolem světa 2. Dronem natáčela na zakázaném místě

Cestovatelskou expedici Tatra kolem světa 2 v sobotu krátce zadržela íránská policie. Tým pod vedením Marka Havlíčka pořizoval záběry dronem na místě, kde to úřady zakazují. Nakonec je ale policisté po několika hodinách propustili, jak potvrdil Radiožurnálu sám Havlíček. S jednáním o jejich propuštění pomáhala i česká diplomacie. Chyba stála expedici po tříměsíčním čekání na otevření hranic v Turecku další čas.

Aktualizováno Teherán (Aktualizováno: 15:36 6. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expedice Tatra kolem světa 2 dojela na sever Turecka

Expedice Tatra kolem světa 2 v Turecku | Foto: Marek Havlíček | Zdroj: Tatra kolem světa 2

„Probudili jsme se u Araratu na íránské hranici. Udělali jsme krátký záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady, kde se v těchto oblastech nesmí létat,“ popsal Radiožurnálu v sobotu dopoledne vedoucí expedice Marek Havlíček. „Policisté s námi jeli asi 25 kilometrů k velké, ostnatým drátem obehnané policejní stanici,“ uvedl.

Situaci pak podle něj komplikovala domluva s policisty. „Snažíme se komunikovat, ale nikdo z nich neumí rusky, anglicky ani německy. Přes mobily a překladače se snažíme vysvětlit, proč jsme ta natáčeli, že jenom projíždíme a že v tom rozhodně nebyla žádná špionáž,“ přiblížil Havlíček.

Nejlepší ložnice je na střeše auta, má jasno expedice Tatra kolem světa 2. A míří do Íránu

Číst článek

Íránci poté členy expedice převezli do komplexu budov a oddělili je. Nakonec se ale všechny rozhodli propustit. 

„Nejprve jsme byli asi dvě hodiny na policejní stanici a potom další asi dvě nebo hodiny na nějaké malé vojenské základně, kde každého dali do jiné místnosti, nechali nás tam hodinu čekat a každého zvlášť vyslýchali. Celý ten proces trval asi šest hodin,“ popsal Havlíček.

„V polovině výslechu nám zabavili telefony, které prolustrovali. Z dronu vymazali všechna data,“ dodal.

Pomoc českých úřadů

Cestovatelé byli podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD v kontaktu se zastupitelským úřadem Česka v Teheránu. „Zastupitelský úřad byl se dvěma členy expedice v kontaktu,“ řekl již dříve Petříček.

České velvyslanectví v Teheránu podle tajemníka Lukáše Gavendy expedici před použitím dronů v Íránu varovalo, protože tamní úřady si hodně hlídají vojenské základny i takzvané strategické cíle.

Havlíček ale uvedl, že se kameraman týmu prostě jen spletl: „Náš kameraman Michal se nechal unést krajinou a tou krásou, protože jsme měli nádherný výhled na Ararat, tak chtěl udělat záběry. Nevěděli jsme, že jsme poblíž nějaké přehrady.“

Češi nejsou prvními cizinci, kteří se v Íránu dostali kvůli používání dronů do problémů. Loni kvůli tomu skončila ve vazbě dvojice Australanů.

Měsíce v Turecku

Expedice tak nyní může podle Havlíčka cestovat bez sankcí dál. Pokud půjde vše dobře, chce do 12 dnů dorazit do Teheránu. A potom má podle vedoucího týmu následovat buď Turkmenistán, nebo Ázerbájdžán.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou expedici 22. února, koncem března ovšem kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Celníci ji tehdy kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením nepustili dál.

Jak posléze popsali pro Radiožurnál, Turci na ně přes den volali policii a v noci je ve stanech budili vojáci se samopaly a teploměry. Před několika dny ale mohla cesta pokračovat

„Pocity byly úžasné, jako malé dítě, které dostalo hračku, na kterou se těšilo 92 dnů,“ přiblížil Havlíček.

69 zemí, pět kontinentů

Cestovatelé plánují během tří let ujet asi 270 tisíc kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů.

Expedice chce navázat na výpravu Tatra kolem světa z osmdesátých let minulého století. Jedním z hlavních cílů je podobně jako tehdy šířit dobré jméno Česka ve světě.

Původní výprava jela upraveným vozem Tatra T815 GTC. Její nástupci mají k dispozici rovněž speciál, vůz Tatra T815 4x4 v expediční úpravě. Auto má hliníkovou nástavbu vážící pouhých 1380 kilogramů.

První výprava vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě.

Do Prahy se výprava vrátila v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí o ni opadl.

Stínem výpravy byla smrt jednoho z členů Františka Jeniše, který zahynul při sjíždění řeky v Pákistánu. Ze současné výpravy má vzniknout mimo jiné televizní seriál, prvních deset dílů odvysílá stanice Prima Zoom už letos na podzim.

Marie Machytková, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme