Kiribati podlehlo tlaku Číny a přerušilo diplomatické vztahy s Tchaj-wanem. Uznává ho už jen 15 zemí

Malý tichomořský ostrovní stát Kiribati v pátek přerušil diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a rozhodl se místo toho uznat pevninskou Čínu. Po Šalamounových ostrovech se tento týden jedná již o druhou zemi, která podlehla tlaku Číny a prohloubila diplomatickou izolaci Tchaj-wanu, napsala agentura Reuters.

Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching.

Čínský prezident Si Ťin-pching, pod jeho vedením Čína stupňuje úsilí o izolaci Tchaj-wanu. | Zdroj: Reuters

Ve světě je tak už jen 15 zemí, které uznávají Tchaj-wan. Většina z nich je z Jižní Ameriky, Karibiku a Tichomoří.

Čína zadržuje Tchajwance, který fotil manévry u Hongkongu. ‚Poškodil národní bezpečnost,‘ tvrdí

Číst článek

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Peking stupňuje úsilí o diplomatickou izolaci Tchaj-wanu od roku 2016, kdy se prezidentské funkce na ostrově ujala politička Cchaj Jing-wen.

Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.

Od nástupu prezidentky Cchaj do úřadu v roce 2016 přišel Tchaj-wan už o sedm diplomatických spojenců, připomněla agentura Reuters.

Kromě Kiribati to byly Šalamounovy ostrovy, Burkina Faso, Dominikánská republika, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Panama a Salvador.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme