Britský ministr financí zredukoval daňovou reformu Trussové. Její pozice zůstává vratká, trhy se uklidnily

Britská premiérka Liz Trussová uvedla, že její vláda nastolila nový kurs a směřuje k ekonomickému růstu. Navázala tak na projev ministra financí Jeremyho Hunta, který představil upravenou daňovou reformu. Na hlavu předsedkyně britské vlády se ale dál snáší kritika a tamní média soudí, že bojuje o politické přežití.

Téma dne Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Liz Trussová

Britská premiérka Liz Trussová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Z původního návrhu daňové reformy Liz Trussové se změní prakticky všechno. „Už v pátek, když se Jeremy Hunt stal novým ministrem financí, oznámil, že například korporátní daň se nebude snižovat z těch současných 25 na 19 procent,“ popisuje Jaromír Marek ze zahraniční redakce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Téma dne. Moderuje Martina Mašková

„Dále zůstane i velmi kontroverzní mimořádná 45procentní daň pro nejvyšší příjmové skupiny, kterou nejprve ta reforma hodlala zrušit, což vyvolalo vlnu nevole. Zruší se také třeba plánované vratky daně z přidané hodnoty turistům a prakticky zůstanou jenom úlevy na dani z nemovitostí… a také zrušení zastropování odměn pro bankéře.“

Hlavním motivem těchto změn bylo uklidnění finančních trhů. „To se zřejmě podařilo, protože hned poté, co Jeremy Hunt tento plán představil, libra začala vůči dolaru posilovat.“

Pozice Liz Trussové ale zůstává velmi vratká. Na pondělní interpelace v dolní sněmovně, kde se celá situace probírala, dokonce sama nepřišla a poslala za sebe náhradnici.

Proč Jeremy Hunt?

Británie řeší podobné problémy jako Česko – rekordní inflaci, ekonomickou krizi, drahé bydlení. Nový ministr financí Jeremy Hunt, ale zatím oznámil jen to, jak je řešit nebude.

Zachránit osud konzervativců má nová britská premiérka Trussová. Hrozí ale, že se strana potopí

Číst článek

„Zrušil víceméně všechny ty hlavní změny, které měla v plánu premiérka Trussová. Zůstává jen zmražení cen energií, které je nyní chystané na šest měsíců místo původně zamýšlených dvou let,“ popisuje Ivana Kotasová, novinářka CNN v Londýně.

Tím, že padnou původně plánované nízké daně a škrty v sociálním sektoru, přibližuje se ekonomická politika vlády Liz Trussové pod taktovkou ministra Jeremyho Hunta více ke konceptu jejího soupeře Rishiho Sunaka.

„Ono je to vlastně logické, protože Jeremy Hunt byl jedním z nejvýznamnějších podporovatelů Rishiho Sunaka v těch stranických volbách, ve kterých nakonec vyhrála Liz Trussová.“

„A už to, že si ho vybrala jako nástupce svého dlouholetého spojence Kwasiho Kwartenga do funkce ministra financí naznačuje, že je skutečně připravena jaksi odstoupit od svých plánů a zkusit sjednotit konzervativní stranu takovým plánem, který se bude líbit více lidem než jen jejímu křídlu,“ dodává Kotasová.

Jak se vyvíjel kurz libry od doby, kdy britská premiérka představila původní balíček reforem? Liz Trussovou kritizoval za navržené reformy dokonce i americký prezident Joe Biden. Jak důležité je, pokud to říká spojenec? Poslechněte si celé Téma dne v audiozáznamu. Moderuje Martina Mašková.

Martina Mašková, Karolína Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme