Vlna tsunami si v Indonésii vyžádala 222 mrtvých a přes 800 zraněných, Češi mezi nimi nejsou

Nejméně 222 mrtvých si vyžádala přílivová vlna tsunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jávou a Sumatrou. Oznámila to v neděli agentura AP s odvoláním na indonéskou vládní agenturu, která má na starosti zvládání živelných pohrom. Další tři desítky lidí se pohřešují, přes 800 lidí je zraněných. Podle informací českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi nejsou žádní Češi ani jiní cizí státní příslušníci.

Jakarta (Aktualizováno: 11:58 23. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho v neděli ráno v televizi uvedl, že vlna, která vznikla při dřívější erupci známé sopky Krakatoa, poškodila také stovky domů.

Pomozte, žádá Indonésie po tsunami. V nouzi jsou miliony lidí, počet dál roste

Číst článek

Úřady se zprvu domnívaly, že nejde o tsunami, ale o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. „Byl to omyl, litujeme toho,“ uvedl mluvčí Nugroho podle agentury AFP. Omyl podle něj pramenil z toho, že vlně tentokráte nepředcházelo zemětřesení.

Svědectví turistů

„Přijeli jsme v devět večer na prázdniny a náhle tu byla voda. Všechno zčernalo. Nešla elektřina,“ uvedl patnáctiletý Muhammad Bintang, který na velice populární pláži Carita Beach na západním pobřeží ostrova Jáva viděl, jak se vlna blíží.

„Nemohl jsem nastartovat svou motorku, a tak jsem utíkal pryč. Modlil jsem se a utíkal jsem, jak jsem mohl nejrychleji,“ vylíčil AFP třiadvacetiletý Lutfi Al Rasyid.

„Musel jsem utíkat, zatímco vlna překonala pláž a pronikla 15 či 20 metrů do vnitrozemí,“ vylíčil Nor Öystein Lund Andersen podle agentury AP. Zrovna pořizoval snímky sopky, když náhle uviděl, že se k němu blíží velká vlna. „Příští vlna se dostala k hotelu a smetla auta ze silnice za ním. Stihl jsem s rodinou uprchnout lesními stezkami do vyšší polohy, kde se o nás místní postarali. Bohudíky jsme vyvázli nezraněni,“ dodal.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes dva tisíce lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo v Indonésii přes 120 tisíc lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 tisíc obětí.

Žádní zasažení Češi

Mezi oběťmi vlny tsunami v Indonésii zatím nejsou evidováni žádní žádní cizí státní příslušníci, tedy ani občané České republiky, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Lidé pobývající v oblasti obdrželi varovné SMS vzkazy.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Roberta Řeháka mají lidé sledovat sdělovací prostředky a webové stránky resortu a řídit se pokyny úřadů. Ministerstvo dále doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD.

V případě nutnosti je možné se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Jakartě (+62 811 1941 251).

Činná sopka Krakatoa neboli Anak Krakatau (Dítě Krakatoa) se nachází na ostrově Anak Krakatau, který se objevil v roce 1927, více než 40 let po výbuchu předchozí sopky v roce 1883. Od té doby ostrov stále roste. Vulkanická aktivita sopky se obnovila v září tohoto roku.

gol, lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme