Zavřete nelidské internační tábory pro Ujgury, vyzvalo Čínu po údajné smrti hudebníka Turecko

Turecko vyzvalo Čínu, aby zavřela takzvané převýchovné tábory, v nichž drží více než milion příslušníků menšinového ujgurského etnika. Ankara se na čínské úřady obrátila poté, co se objevily zprávy, že v jednom z těchto táborů zemřel známý ujgurský hudebník. Informoval o tom v neděli zpravodajský server BBC News. Čínské velvyslanectví v Ankaře ve své reakci však obvinění označilo za lež.

Ankara (Aktualizováno: 17:05 10. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ujgurové v čínském městě Kašgar (archivní foto)

Ujgurové ve městě Kašgar (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ujgurové jsou turkické etnikum žijící hlavně v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Mluví jazykem, který je příbuzný turečtině. Čínské úřady drží muslimské Ujgury v táborech pod záminkou boje proti terorismu. OSN již dříve vyzvala k jejich propuštění.

Turecké ministerstvo zahraničí Čínu obvinilo, že Ujgury mučí v koncentračních táborech. V jednom z těchto táborů v Sin-ťiangu si údajně odpykával osmiletý trest i známý hudebník Abdurehim Heyit, který hrál na dvoustrunný nástroj zvaný dutar. Heyit studoval v Pekingu a svého času byl v Číně velmi uznávaný.

Svědectví muslimů o převýchově v Sin-ťiangu: ‚Bůh neexistuje. Věřím v Komunistickou stranu Číny‘

Číst článek

Úřady hudebníka prý zadržely kvůli písni zvané Otcové. Její text vychází z ujgurské básně, která vyzývá mladší generace, aby respektovaly oběti svých předků. Osudnými se Heyitovi stala slova „váleční mučedníci“, která očividně vedla čínské úřady k závěru, že hudebník představuje teroristickou hrozbu, napsal server BBC News.

Mučení a ‚vymývání mozků‘

Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy v sobotu prohlásil, že hudebníkova smrt (která ovšem ještě nebyla oficiálně potvrzena) „stupňuje reakce turecké veřejnosti na vážné porušování lidských práv v Sin-ťiangu“, a vyzval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, „aby podnikl účinné kroky k ukončení této lidské tragédie“.

„Není žádným tajemstvím, že více než milion Ujgurů je vystaven mučení a politickému vymývání mozků ve věznicích,“ prohlásil Aksoy. Ti, kteří ještě nebyli zadrženi, jsou pod silným tlakem, uvedl.

„Znovuzavedení koncentračních táborů ve 21. století a systematická asimilační politika proti Ujgurům ze strany čínských úřadů jsou nelidské,“ dodal Aksoy.

Čínské velvyslanectví v Ankaře ve své reakci uvedlo: „Obvinění, že se čínská vláda snaží zlikvidovat etnickou, náboženskou a kulturní totožnost Ujgurů a dalších muslimů je naprosto nepodložené.

Čína dlouhodobě tvrdí, že chrání víru i kulturu svých etnických menšin a že bezpečnostní opatření zaváděná v Sin-ťiangu jsou namířena proti skupinám vyvolávajícím násilí.

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme