V Turecku zůstane deset velvyslanců. Zrušili výzvu o propuštění aktivisty, který je čtyři roky ve vazbě

Spor kolem deseti velvyslanců v Turecku, kteří minulý týden ve společném prohlášení vyzvali k okamžitému propuštění občanského aktivisty Osmana Kavaly, je zřejmě zažehán. Ambasády těchto států v pondělí na twitteru napsaly, že jsou vázány diplomatickou úmluvou o nevměšování do vnitřních záležitosti. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v reakci na to podle agentury Anadolu uvedl, že toto prohlášení vítá. Informovala o tom agentura Reuters.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před davem, ve kterém byli i příbuzní obětí potlačeného převratu, vystoupil Erdogan přesně ve chvíli, kdy na budovu před rokem zaútočili povstalci.

Před davem, ve kterém byli i příbuzní obětí potlačeného převratu, vystoupil Erdogan přesně ve chvíli, kdy na budovu před rokem zaútočili povstalci. | Zdroj: Reuters

„Spojené státy podotýkají, že nadále dodržují článek 41 vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích,“ napsala v pondělí na twitteru americká ambasády s odkazem na článek, který ukládá diplomatům povinnost nevměšovat se do vnitřních záležitostí daného státu. Podobné prohlášení na twitteru zveřejnily Kanada, Nizozemsko a Nový Zéland, další státy Švédsko, Norsko, Finsko a Dánsko tento vzkaz sdílely na twitterových účtech svých ambasád.

Tato prohlášení byla na twitteru zveřejněna v čase, kdy měla turecká vláda jednat o vyhoštění velvyslanců z deseti zemí kvůli jejich prohlášení stran Kavaly. Podle agentury Reuters by tak šlo o nejhorší diplomatickou roztržku mezi Ankarou a Západem za téměř dvě desítky let, kdy je Erdogan u moci (jako prezident či předtím jako premiér).

Velvyslanectví Spojených států v Turecku 18. října na svém twitterovém účtu zveřejnilo společnou výzvu k aktivistově propuštění, k níž se kromě USA přihlásily Kanada, Francie, Finsko, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko a Švédsko. Připomněly v ní rovněž dřívější stejnou výzvu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). Turecký prezident v reakci na to řekl, že vláda se chystá prohlásit těchto deset velvyslanců za nežádoucí osoby.

Zadržený ve vazbě

Turecký podnikatel a občanský aktivista Osman Kavala je v tureckém vězení od podzimu 2017, stále je ale ve vazbě, dosud nebyl odsouzen. Obviněn je z financování protivládních protestů z roku 2013 a podílu na pokusu o převrat v roce 2016.

Erdogan chce prohlásit deset velvyslanců za nežádoucí. Vyzvali k propuštění vězněného filantropa

Číst článek

Loni v únoru ho turecký soud zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů v kauze protestů z roku 2013, po několika hodinách na svobodě byl ale opět zatčen kvůli obvinění z podílu na pokusu části armády o puč z roku 2016. Posléze nejvyšší soud jeho zproštění v souvislosti s protesty z roku 2013 zrušil.

ELSP už v roce 2019 označil Kavalova obvinění za politicky motivovaná a vyzval k jeho okamžitému propuštění. Turecký ústavní soud nicméně loni koncem roku rozhodl, že Kavalovo zadržování ve vazbě není nezákonné. Ústavní soud rozhodl poměrem hlasů osm ku sedmi. Jeden ze soudců, kteří považují Kavalovo věznění za nezákonné, Engin Yildirim, označil proces s Kavalou za „kafkovskou právní spirálu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme