Nebylo to moc transparentní, kritizuje Juncker výběr své nástupkyně do čela Evropské komise

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek kritizoval způsob výběru své nástupkyně v čele unijní exekutivy, německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové, jako nepříliš transparentní. Podle něj ukončuje krátkou praxi výběru šéfa komise jako takzvaného spitzenkandidáta, tedy vedoucího kandidáta vítězné strany ve volbách do Evropského parlamentu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která je nominována do čela komise

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která je nominována do čela komise | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Ten proces nebyl moc transparentní,“ prohlásil stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na tiskové konferenci v Helsinkách v odpovědi na jeden z dotazů k výběru své nástupkyně na summitu prezidentů a premiérů členských zemí EU v tomto týdnu.

Poprvé v historii žena. Do čela Evropské komise míří německá ministryně obrany von der Leyenová

Číst článek

Současně podle agentury Reuters připomněl, jak byl sám vybrán před pěti lety. „Bohužel se to nestalo tradicí. Byl jsem první a poslední spitzenkandidát,“ řekl Juncker. Použil tak již zažitý německý výraz pro vedoucího kandidáta politické strany ve volbách do Evropského parlamentu.

Podobně se vyjadřovali také někteří nově zvolení čeští europoslanci, které server iROZHLAS.cz požádal o reakci na kandidáty do vedoucích funkcí unie.

„Výsledek nectí výsledek Evropských voleb obejitím spitzenkandidátů,“ uvedla Markéta Gregorová (Piráti). „Současné rozhodnutí vnímám jako kompromis, nicméně není šťastný i s ohledem do budoucna a na proceduru spitzenkandidátů,“ řekl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Někteří politici ale již před volbou argumentovali tím, že systém se neujal mezi voliči. Lucemburský premiér Xavier Bettel nedávno novinářům doporučil, ať se jeho voličů zajdou zeptat, zda už o některém ze spitzenkandidátů někdy v životě slyšeli. Těch hlavních bylo celkem šest a mezi ty výraznější patřil nizozemský socialista Frans Timmermans, o kterém politici vážně uvažovali jako o šéfovi komise.

Seznam spitzenkandidátů

  1. Nico Cué, Strana evropské levice (EL)
  2. Ska Kellerová, Evropská strana zelených (EGP)
  3. Jan Zahradil, Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE)
  4. Margrethe Vestagerová, Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE)
  5.  Manfred Weber, Evropská lidová strana (EPP)
  6. Frans Timmermans, Strana evropských socialistů (PES)

Proti spitzenkandidátům se ale postavila mimo jiné visegrádská čtyřka, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Kritizoval je i premiér Andrej Babiš z ANO.

Babiš: Zabránili jsme prosazení spitzenkandidáta. Von der Leyenová je lepší volba než Timmermans

Číst článek

„Důležité je, že neprošli spitzenkandidáti, někteří z nich nemají V4, naše teritorium rádi. Proto pro Českou republiku a V4 je důležité, aby příští předseda Evropské komise nepolitizoval, aby nekomentoval politiku,“ vysvětloval před volbou.

Ursulu von der Leyenovou navrhli do v úterý po třídenním jednání do čela komise prezidenti a premiéři osmadvaceti členských států Evropské unie. Schválení nominace ještě vyžaduje souhlas Evropského parlamentu.

Novým šéfem Evropské rady má být místo Donalda Tuska podle lídrů zemí EU končící belgický premiér Charles Michel. Novým šéfem unijní diplomacie se má stát španělský politik Josep Borrell. A novou šéfkou Evropské centrální banky má být dosavadní šéfka Mezinárodního měnového fondu, Francouzka Christine Lagardeová.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme