Velké solné jezero v Utahu už několik desítek let vysychá. Letošní zima přinesla hodně sněhu a naději

Nad Velkým solným jezerem v americkém státu Utah ohroženým vysycháním se snad blýská na lepší časy. Jeho situaci by mohla zlepšit voda z tajícího sněhu v horách, kde v zimě napadla rekordní sněhová pokrývka. Přitom ještě v lednu zpráva vědců z univerzity v Utahu varovala, že se vysychání jezera v posledních letech zrychlilo a do pěti let by mohlo zmizet úplně.

Utah Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysychající Velké solné jezero

Vysychající Velké solné jezero | Zdroj: Profimedia

Zatím nelze říct, zda se vysychání Velkého solného jezera podařilo zastavit. Vědci z univerzity Brighama Younga v Utahu sice s optimismem poukazují na velkou zásobu sněhu v horách v Utahu, obezřetnost je ale také namístě, protože ještě zdaleka není vyhráno.

Přehrát

00:00 / 00:00

V lednu varovali vědci z univerzity v Utahu, že by jezero mohlo do pěti let zcela zmizet. Jeho situaci by mohla zlepšit voda z tajícího sněhu v horách, kde v zimě napadla rekordní sněhová pokrývka.

Jejich studie stavu toho jezera k loňskému listopadu popisuje, že se v něm nacházelo o 70 % méně vody, než v roce 1850. Jeho hladina byla tedy koncem minulého roku rekordně nízko.

Jedna z autorek studie – biochemička Bonnie Baxterová letos v lednu varovala i před dopady vysychání jezera na život jeho okolí. Baxterová pro CBS uvedla, že na světě není jiné ohrožení životního prostředí, které by postupovalo takto rychle.

Kvůli suchu bylo kolem jezera málo hmyzu, a proto také byly miliony tažných ptáků, kteří se mouchami a dalšími drobnými živočichy živí, zmatené, podvyživené a bojovaly o potravu.

Letošní zima v Utahu sice byla na sníh velice vydatná. V horách napadlo místy až 20 metrů sněhu a například ve městě Salt Lake City měli přes dva metry sněhu. Od listopadového měření hladina jezera stoupla skoro o metr a s jarní oblevou se očekává další přísun vody.

Zatím je ale podle vědců z utažské univerzity hladina jezera skoro o dva metry pod hranicí ekologické a hospodářské udržitelnosti. Letošní přívaly sněhu považují téměř za zázračné. Podle vodohospodářského úřadu Utahu mohli jezeru přidat asi metr a 20 centimetrů vody.

Vlivem klimatické krize roztávají ledovce na Aljašce a vytváří nová jezera plná bakterií vylučující metan

Číst článek

Nicméně stále je třeba mít se na pozoru, nic totiž není jednoznačně vyhrané. Pozitivní ale je, že web monitorující sucho v krajině ve Spojených státech snížil stupeň ohrožení v okolí Velkého solného jezera z extrémního sucha na vážné až střední sucho.

Na záchranu jezera však jedna sněžná zima nestačí. Bude záležet na hospodaření s vodou. Ředitelka utažské vodohospodářské společnosti Candice Hasenyagerová vidí budoucnost jezera v tom, že se vyrovnají hlediska zdraví ekosystému a také zásobování okolí jezera vodou, protože se po mnoho desetiletí upřednostňovalo využívání vody pro lidi, pro zásobování bytů, domů, pro zemědělství nebo průmysl.

Voda z přítokových řek se tak odváděla na farmy nebo do měst. Podle studie vědců z utažské univerzity budou lidé muset snížit svou spotřebu vody až o 50 %, nelze se totiž spolehnout na to, že bude v zimě vždy dostatek sněhu.

Dopady vysychání jezera

Vysychání jezera způsobuje jednak ekologické škody, mizí kvůli tomu ekosystém, který je důležitý pro vodní živočichy nebo ptáky. Může to ale mít i drtivý dopad na člověka. Pokud si lidé budou stále odvádět vodu z řek, které do jezera přitékají, více se odhalí dno jezera, na kterém je jemný písek, skoro až prach obsahující těžké kovy.

Voda v americké Hooverově přehradě klesla kvůli klimatickým změnám už o 50 metrů

Číst článek

Prach pak vítr rozfouká do okolí, v okruhu asi 80 kilometrů kolem jezera žije dva a půl milionu lidí, kterým může toxický prach způsobovat dýchací problémy.

To, že jezero mizí, může mít ekonomické dopady. Už nyní jsou na suchu přístaviště lodí, která ještě před 20 či 30 lety sloužily turistům. Z jezera se také těží minerály jako je sůl, ale třeba i hořčík.

Kdyby jezero zcela vyschlo, o práci by přišly tisíce lidí k okolních měst. Takže je i v zájmu lidí, kteří žijí v okolí jezera, aby s vodou šetřili a udrželi ho alespoň v takovém stavu, v jakém je teď – aby stále žilo.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme