Spojené státy vyhlásily nové sankce kvůli korupci při dodávkách potravin. Těžit z toho měl Maduro

Spojené státy vyhlásily sankce proti deseti lidem a třinácti společnostem, které se podle přesvědčení americké administrativy podílejí na korupci a machinacích kolem distribuce potravin ve Venezuele. Oznámilo to ve čtvrtek ve Washingtonu ministerstvo financí. Výtěžek z finančních podvodů podle něj směřuje na účty prezidenta Nicoláse Madura a členů jeho rodiny.

Washington/Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro s vojáky

Výtěžek z finančních podvodů podle něj směřuje na účty prezidenta Nicoláse Madura a členů jeho rodiny (ilustrační snímek) | Foto: Miraflores Palace | Zdroj: Reuters

Podle zjištění amerického ministerstva kolumbijský občan jménem Alex Nain Saab vytvořil v roce 2016 rozsáhlou korupční síť, která ovládla dovoz potravin do Venezuely a jejich vnitrostátní distribuci. Skupina vydělává na předražených kontraktech a zneužívá systém státních potravinových subvencí.

Caracas a další oblasti Venezuely postihl výpadek elektřiny. ‚Elektromagnetický útok,‘ tvrdí vláda

Číst článek

Aby Saab získal státní zakázky, podplatil podle ministerstva financí USA mimo jiných Waltera, Yossera a Yoswala Gavidiovy, tři syny Madurovy manželky Cilie Floresové. Kromě těchto osob sankce míří na venezuelské obchodníky.

Kolumbijec Saab údajně rovněž od roku 2018 pomáhal venezuelské vládě zpeněžovat zlato těžené v místních dolech a získané peníze převádět na cizí měny. Zlato se prodávalo do zahraničí, například do Turecka nebo Spojených arabských emirátů. Podle amerických odhadů prodal Madurův režim jen letos zlato za miliardu dolarů (asi 23 miliard korun).

Připojení k Rijskému paktu

Venezuelský parlament, který ovládá opozice, také v úterý schválil opětovné připojení této jihoamerické země k takzvanému Rijskému paktu. Ten umožňuje vojenskou pomoc amerických států, včetně USA, při obraně signatářské země.

Rotačky se zastavily, novináři emigrují. Venezuelský nezávislý tisk čelí nejhorší krizi v dějinách

Číst článek

Podle španělského deníku El País jde ale spíše o varovný vzkaz autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi i o snahu uklidnit radikální opozici, která už týdny volá po zahraniční intervenci jako po východisku z nynější politické a ekonomické krize. El País také připomíná, že dál pokračují jednání zástupců opozice a vlády na Barbadosu.

Humanitární pomoc

„Nejde jen o použití síly. Hlavně se to týká humanitární pomoci,“ řekl o víkendu v rozhovoru s El País šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó. Toho od ledna uznalo téměř 60 států dočasným prezidentem, když parlament označil za nelegitimní Madurův nový prezidentských mandát.

Případná vojenská pomoc by také nebyla automatická, země o ni musí formálně požádat a schválit ji musí Organizace amerických států.

„Rijský pakt není zázračný, nemůžeme se teď vrátit domů, naopak musíme zůstat v ulicích a ještě silněji požadovat konec utrpení všech Venezuelanů,“ řekl v úterý před davy lidí na náměstí v Caracasu Guiadó, když oznámil schválení návratu k Meziamerické smlouvě o vzájemné pomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme