Novým předsedou Evropského parlamentu se stal italský socialista Sassoli

Nový Evropský parlament má předsedu. Ve druhém kole hlasování uspěl italský socialista David-Maria Sassoli, který dostal 345 hlasů. V prvním kole získal „jen“ 325 hlasů a ke zvolení mu jich chybělo šest. Na druhém místě v obou kolech skončil Jan Zahradil a a třetí německá spolupředsedkyně euro-parlamentní skupiny zelených Ska Kellerová.

Aktualizováno Štrasburk (Aktualizováno: 15:35 3. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený předseda Evropské komise David-Maria Sassoli

Nově zvolený předseda Evropské komise David-Maria Sassoli | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Itaslký socialistický poslanec David-Maria Sassoli získal 345 hlasů z 667 odevzdaných platných volebních lístků. 

Na druhém místě skončil český konzervativec Jan Zahradil (ODS), jehož podpořilo 160 poslanců, a třetí německá spolupředsedkyně europarlamentní skupiny zelených Ska Kellerová se 119 hlasy. 

Mapa: Kde se dařilo kritikům unie, odpůrcům migrace, nacionalistům nebo populistům?

Číst článek

Sassoli před prvním kolem volby prohlásil, že chce přispět k jednotě unijních zemí, které jsou v pohledu na řadu témat jako klimatické změny či migrace rozděleny. „Evropský parlament by měl stát v čele nutných změn, které musí posílit a modernizovat Evropu,“ řekl europoslancům.

Kromě socialistů jej podpořila i část poslanců nejsilnější skupiny lidovců a někteří liberálové. Ve svém úvodním projevu Sassoli prohlásil, že EU musí brát ohled na rozdílnost svých jednotlivých regionů. „Nejsme lepší či horší, jsme jen jiní. A měli bychom být na svou rozdílnost hrdí,“ řekl europoslancům nový předseda. 

Za své priority pro 2,5 roku trvající volební období označil mimo jiné boj za svobodu, solidaritu či vládu práva. EU podle něho musí být připravena čelit klimatickým změnám a migraci a zároveň lépe než dosud pochopit potřeby obyvatel Evropy. „Musíme přijít se skutečnými odpověďmi na problémy občanů unie.“

Zahradil ve svém kandidátském projevu zdůraznil, že je jediným politikem ze zemí střední a východní Evropy, který se po úterním summitu uchází o vrcholnou unijní funkci. „Zažil jsem již pět předsedů parlamentu, což mi dává jistou zkušenost,“ prohlásil český politik, který je členem EP nepřetržitě od roku 2004.

Europoslanci vybírali ze stejných kandidátů jako v prvním kole. Odpoledne budou poslanci vybírat 14 místopředsedů. Na jeden z postů dnes liberální frakce RE nominovala českou zástupkyni Ditu Charanzovou (ANO).

Kdo je Sassoli?

Bývalý novinář Sassoli je členem italské Demokratické strany (PD), která v nedávných volbách do Evropského parlamentu skončila na druhém místě za protiimigrační Ligou vicepremiéra Mattea Salviniho.

Italská demokratická strana je v europarlamentu členem druhé nejsilnější frakce Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Sassoli je europoslancem od roku 2009 a od roku 2014 byl místopředsedou Evropského parlamentu.

,Personální vyškrabávání sudu‘ i ,silná žena‘. Čeští europoslanci reagují na výběr šéfky Evropské komise

Číst článek

Narodil se 30. května 1956 ve Florencii. Na Florentské univerzitě vystudoval politologii a novinářskou kariéru zahájil v místních novinách a v tiskových agenturách. Poté nastoupil do deníku Il Giorno a pracoval také pro italské státní televize TG3 nebo TG1.

V roce 2009 opustil kariéru novináře, vstoupil do Demokratické strany a byl poprvé zvolen do Evropského parlamentu. V roce 2012 neúspěšně kandidoval v demokratických primárkách na starostu Říma. Do Evropského parlamentu byl zvolen i v roce 2014 a letos. Dosud byl členem Delegace v Parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EU-Srbsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme