Počet obětí indonéské sopky Marapi stoupl na třináct. Stovky lidí hledají deset pohřešovaných turistů

Záchranáři pátrající po lidech, které o víkendu zasáhla erupce indonéské sopky Marapi, našli další dvě těla. Počet obětí tak stoupl na třináct a stovky lidí stále hledají deset turistů, kteří zůstávají na seznamu pohřešovaných. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopka ležící na ostrově Sumatra vychrlila sloupec popela do výšky tří kilometrů, který zahalil nebe, a pak vrstva sopečného popílku pokryla okolní vesnice. V době erupce bylo v oblasti 75 turistů, z nichž se většinu podařilo evakuovat. Někteří ale utrpěli popáleniny.

Na indonéské Sumatře vybuchla sopka. Oblak popela dosahuje tří kilometrů, popel zasypal okolní oblast

Číst článek

V pondělí bylo nutné pátrací operace na 2891 metrů vysoké sopce zastavit kvůli další, slabší erupci. V úterý bylo pátrání obnoveno, přestože seismologové varují před další aktivitou sopky.

Ahmad Rifandi z monitorovací stanice Marapi řekl agentuře AFP, že pozoroval pět erupcí od půlnoci do osmi hodin ráno místního času. „Marapi je stále aktivní. Nevidíme výšku sloupce sopečného popela, protože je zahalená mraky,“ dodal.

Indonésie leží na takzvaném tichomořském ohnivém kruhu – geologicky nejaktivnější oblasti na Zemi, kde jsou sopečné výbuchy a zemětřesení častá. V Indonésii se nachází přibližně 130 aktivních sopek. Marapi patří k nejaktivnějším z nich a je také oblíbeným cílem turistů. Některé trasy vedoucí na vrchol byly letos otevřeny až v červnu kvůli erupcím trvajícím od ledna do února.

Nejtragičtější erupce sopky Marapi v nedávné historii byla v roce 1979, kdy zahynulo 60 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme