Wu-chan se pomalu vrací k životu. ‚Lidé spolu raději příliš nemluví. Na pocit bezpečí je brzy,‘ říkají místní

Nad městem se vznáší zvláštní směs strachu a opatrného optimismu. Obyvatelé Wu-chanu žijící v bývalém epicentru celosvětové nákazy novým typem koronaviru popsali německé veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Deutsche Welle, že je ještě příliš brzo na to, aby se cítili bezpečně, i když už touží po návratu každodenního života.

Wu-chan Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poté, co centrální vláda ve středu zrušila nad Wu-chanem 76 dní trvající uzávěru, zaplavila čínské sociální sítě videa zachycující pomalu se obnovující život po celém městě.

Na populární platformu Weibo napsal jeden z občanů: „Zaplatili jsme velikou cenu, abychom vrátili život ve Wu-chanu do starých kolejí.“

Čínský Wu-chan se po více než dvou měsících otevírá, pohyb obyvatel nadále zůstává pod přísnou kontrolou

Číst článek

Mnoho lidí reportérovi Deutsche Welle popisuje dopravní zácpy po dvou měsících prázdných ulic jako „ten známý Wu-chan“. Většina místních občanů si je ale vědoma, že konec uzavření města neznamená, že se vše ihned vrátí k běžnému životnímu stylu.

V některých wuchanských čtvrtích úřady stále monitorují zdravotní stav obyvatel a pro návrat do práce vyžadují oficiální povolení.

„Konec karantény jednoduše znamená, že ti, kteří dostali vládní souhlas k návratu do práce, nyní znovu získali svobodu pohybu,“ řekla oslovená paní Li.

„Většina obchodů však zůstává zavřena. Otevřeno mají supermarkety, lékárny či obchody s telefony. Jelikož je to stále jen několik desítek hodin, kdy byl život ve Wu-chanu obnoven, ulice nebo metro zůstávají oproti předchozímu stavu dost prázdné,“ popisuje.

'Epidemie ještě neskončila'

Další z oslovených, mladý muž jménem Lin, říká, že nemá auto. Každé ráno tak musí jezdit do práce autobusem z předměstí. Hromadná doprava je ale podle něj stále prázdná, protože čínská vláda zatím povolila návrat do práce pracovníkům jen některých odvětví.

Aby se ochránili před koronavirem, nosí lidé – podobně jako jinde ve světě – roušky, ochranné brýle a další pomůcky, popisuje Lin. „Lidé spolu raději příliš nemluví. Někteří si dokonce oblékli plynové masky, pláštěnky nebo rukavice, aby se lépe chránili.“

Fronty u krematorií i svědectví místních. Obětí ve Wu-chanu může být násobně víc, než tvrdí úřady

Číst článek

Zatímco Číňané po celé zemi vyjadřovali nad koncem dvouměsíčního uzavření Wu-chanu radost, někteří místní se obávají případné druhé vlny infekce covid-19 i toho, že možná bylo od opatření ustoupeno příliš brzy.

„Lidé mimo Wu-chan jsou nadšeni. Ti z nás, kteří tu ale žijí, znejistěli,“ říká Yuan, který se rozhodl zůstat doma. Škola, ve které vyučuje, je stále zavřená. „Na nevycházení a život doma jsme si už zvykli.“

Lin říká, že současná atmosféra ve městě mu připomíná leden, kdy se zdálo, že koronavirus celé město zničí.

„Opatrní lidé jsou v pohotovosti, ale ti méně napjatí si najednou myslí, že konec uzávěry znamená, že je naprosto bezpečné opustit své domovy. Jediným rozdílem ale je, že zatímco v lednu nosilo roušky méně než 10 procent obyvatel Wu-chanu, teď jich méně než 10 procent naopak nenosí.“

Traumatické časy

Protože vzpomínky na hrůzu, která pohltila celé město před čtvrt rokem jsou stále v živé paměti, podle paní Li si budou dávat lidé pozor a v příštích týdnech zůstanou opatrní.

Belgie si z Číny přivezla tři miliony nepoužitelných respirátorů. ‚Budeme si stěžovat,‘ řekl ministr

Číst článek

„Sama mám dlouhý seznam věcí, které bych si přála začít dělat. Rozhodla jsem se je ale odložit. Chci zůstat v bezpečí,“ svěřuje se.

Li si myslí, že místní budou potřebovat ještě alespoň pár měsíců, aby se z traumatických zážitků během uzávěry města vzpamatovali.

Vynucená karanténa a přísná bezpečnostní opatření zásadním způsobem změnila život místních, mnozí z nich například přišli o živobytí. Lin prodával ovoce na místním trhu, který byl jen několik bloků od trhu s mořskými plody Chua-nan, který je považován za místo, kde nákaza vypukla.

Přestože na jiných místech v Číně prodej exotických zvířat na trzích pokračuje, centrální vláda podle některých informací plánuje svůj přístup přehodnotit. Lin se proto obává, že by se zákazy mohly dotknout i jeho trhu.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme