Zahraniční noviny o maďarském premiérovi

V zahraničním tisku se dnes dočtete, že bývalý maďarský premiér Viktor Orbán si hraje s ohněm, že OSN v Iráku je ochromena strachem. Etnické čistky v Burundi prý navíc zůstaly nepotrestány.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Libanonský deník Daily Star analyzuje bezpečnostní situaci v Iráku. Ta se dotýká i OSN. Při bombovém útoku devatenáctého srpna dokonce zahynulo jeden a dvacet pracovníků organizace. Jejich kolegové byli zděšeni. Spojené národy mají v Iráku humanitární a rozvojovou funkci. Přitom ale zapomínali na bezpečnost. Dokonce i charismatický a talentovaný vyslanec OSN Sergio Vieira de Mello, který při útoku také zahynul, byl za několik bezpečnostních přehmatů osobně zodpovědný.

Opačný postup zvolil jeho nástupce, Ašraf Jehangir Qazi. Bezpečnost je prý první, druhou i třetí prioritou OSN v Iráku. Reagoval na obavy svých podřízených. Ty je ale teď ochromují natolik, že vůbec nejsou schopni dělat dobře svou práci. Měli by si ale uvědomit, že jejich práce obsahuje určitý stupeň nebezpečí.

V Iráku jsou přece dobrovolně. Ostatně, mají se pořád ještě lépe, než většina zahraničních pracovníků v Iráku. Včetně červeného kříže. Jejich práce je daleko nebezpečnější. OSN prostě musí najít kompromis mezi bezpečností a prioduktivitou práce. V New Yorku pořádala obrovské rozloučení s oběťmi srpnového útoku. Teď je ale načase posunout se a jít dál, upozorňuje deník Daily Star.

U našich jižních sousedů se chystají velké věci, píše slovenský deník Hospodárské Noviny. Minulou neděli to oznámil nejvýznamnější maďarský opoziční politik, bývalý premiér, Viktor Orbán. Maďaři se prý sjednotí bez ohledu na hranice. Nikdo přesně neví, co chce Orbán podkniknout, ani budoucí premiér Ferencz Gyurcsány. Rumunští Maďaři už se ale těší, že se konečně dočkají krajanského zákona. Změny možná nastanou i na Slovensku, O tom Orbán ještě donedávna prohlašoval, že má příliš slabou a křehkou vládu. Krajanský zákon tu nicméně neprošel.

Orbánovy vize ale získávají poněkud nebezpečný nacionalistický nádech. Některé maďarské menšiny se v poslední době nemají zrovna nejlépe. Stačí připomenout etnickou menšinu Srbsku, hanobení maďarských hřbitovů ve Vojvodině. Orbánova populistická prohlášení jsou hrou s ohněm. Každá, tedy i budapešťská národní strategie nahrává extremistům, nostalgii, vzpomínkám, symbolům a privilegiím. Slovensko teď musí s Maďary vést otevřený a konstruktivní dialog, kde jednotliví politici nebudou mít prostor pro prosazování svých osobních ambicí, navrhují Hospodárské Noviny.

Zločiny ve Rwandě, které si vyžádaly přes milion mrtvých, soudí Mezinárodní tribunál sídlící v Tanzánii. Etnické čistky v sousedním Burundi však zůstaly nepotrestány a střety mezi Tutsii a Hutuy pokračují. A právě situaci v Burundi se věnuje tanzanský list Daily News.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z článku cituje náš zvláštní zpravodaj v Arushe Robert Mikoláš:

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme