Zahraniční noviny o vítězství Johna Kerryho

Vítězství senátora Johna Kerryho v prvních kolech amerických prezidentských voleb si všímá deník Arab News. Všechny slovenské deníky reagují na rozhodnutí vlády zavést poplatky za studium na vysokých školách. Zmizení prezidentského kandidáta Rybkina vyvolalo v předvolebním Rusku rozruch. Evropské deníky komentují zákaz nošení náboženských symbolů na francouzských školách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství senátora Johna Kerryho v prvních kolech amerických prezidentských voleb si všímá deník Arab News. Jde o jeden z největších politických comebacků v historii, píše list. Nad Kerrym totiž všichni političtí analytici donedávna lámali hůl. Byl sice nadějným kandidátem, ale kampaň vedl zdlouhavou a nezáživnou. To protikandidát Howard Dean na tom byl o moc lépe a v průzkumech také ze začátku vedl. Pak se ale Kerry zvedl z popela. Skoro vyhodil šéfa své kampaně a na jeho dům si zařídil půjčku šest milionů dolarů. Peníze použil na svou propagaci a rázem za ním stály davy příznivců.

Díky prvnímu vítězství v Iowě začalo Kerryho vítězné tažení po USA. Stále ale nemá vyhráno. Americká média teď stojí na Kerryho straně. S každým dalším vítězstvím se ale novináři snaží najít slabé místo v~senátorově minulosti. Přízeň médií tak může kandidát ztratit ze dne na den. A na paty mu pořád šlape zneuznaný Howard Dean. Jedna z~Kerryho voliček zdůvodnila své rozhodnutí tím, že Kerry se prostě volí lépe než jeho kandidáti. Jen čas ukáže, zda má Kerry skutečně na to, aby svou kampaň dotáhl do konce. Tak dokončuje svou analýzu deník Arab News.

Všechny slovenské deníky reagují na rozhodnutí vlády zavést poplatky za studium na vysokých školách. Komentátor deníku Pravda Martin Krno tvrdí, že ze strany státu jde o nemístnou šetrnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokračuje zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová.

Zmizení prezidentského kandidáta Rybkina vyvolalo v předvolebním Rusku rozruch. Teď se politik objevil. Svou nepřítomnost však nijak nevysvětlil. Takové chování může stát Rybkina celou politickou kariéru, míní ruský list Moscow Times. Jeho spolupracovníci se od něj odvracejí. Sám Rybkin pak přiznal, že za takových okolností se kandidatury možná vzdá.

Ivan Rybkin zmizel minulý čtvrtek, kdy podle svých slov odjel do ukrajinského Kyjeva. Chtěl tak uniknout předvolebnímu stresu. A jak poznamenal v Kyjevě je v tomto ročním období tak hezky! Někteří analytici se domnívají, že šlo jen o reklamní tah. Jestli je tomu tak, pak to byl tah neskutečně hloupý, píše k tomu ruský deník. Kandidát, který utíká ze země už před svým zvolením je opravdu nevěrohodný, dodávají Moscow Times.

Evropské deníky komentují zákaz nošení náboženských symbolů na francouzských školách. Nový zákon zakazující náboženské symboly na státních školách nejde k jádru věci, píše švýcarský Tribune de Geneve. Skutečné problémy zůstanou a možná se i prohloubí. Soužití etnických skupin ve Francii vyřeší jen celonárodní debata. Francie se musí zaměřit na kořeny svých problémů. Stalo se zvykem, že máme zákony pro všechno ale ve skutečnosti neřeší nic, píše se v Tribune de Geneve.

Německý Die Welt zase spojuje nový zákon se změnami po teroristickém útoku na americká Dvojčata. Jedenácté září 2001 změnilo náš pohled na Islám. Lidé jsou teď citlivější na požadavky Muslimů. Ti jsou totiž při jejich prosazování agresivnější a často odporují hodnotám západního světa. Na druhou stranu, francouzský zákon to nevyřeší, píše list. A dokonce ani neposílí sekularismus. Zasahuje totiž do práva jedince na vlastní individualitu. To znamená svobodu vyznání a náboženství, dodává německý Die Welt.

I rakouský Die Presse se domnívá, že zákon porušuje základní práva člověka jako je svoboda vyznání. Argument, že je třeba chránit jednu skupinu obyvatelstva před náboženskými vlivy druhé, zavání porušováním nezávislosti občana. Tady nejde o posílení sekularismu. Francie tak zase vytváří systém jednoho, státem schváleného náboženství, upozorňuje Die Presse.

Renata Havranová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme