Zahraniční tisk nejen o klonování

Slovenská vláda zakázala klonování lidí. Podle místního deníku Pravda udělala chybu a díky ní zaspí Slovensko dobu. Podle ministra spravedlnosti se začátek lidského života nesmí stát předmětem experimentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

To je jistě záslužná věc, ale vláda se snaží zakázat i využití metody klonování ve zdravotnictví. Ve jménu ochrany života se tak paradoxně odmítne i technika, která by zachránila tisíce lidí trpících například leukémií nebo cukrovkou.

Nejen slovenští novináři, ale ani většina odborníků s postojem vlády nesouhlasí. Podle deníku Pravda by se takový způsob léčby mohl docela klidně využívat i v praxi. Ovšem za podmínky silné kontroly státu a přesných legislativních pravidel. List si také myslí, že klonování se během několika let stane tak běžnou metodou, jako je například asistovaná reprodukce. Slovensko pak bude mezinárodní náskok jen těžko dohánět, míní Pravda.

V arabském světě se chystají velké změny, jak píše Washington Post. Nejlépe to vyjádřil jordánský ministr zahraničí Marvan Muašer. Změny, které nás čekají, nepřinesou Američané, ale běžní Arabové, řekl. Spojené státy možná začnou proces přeměny arabského světa, ale o konečnou podobu budoucnosti se postarají reformátorské síly v této oblasti.

A ani Irák se neubrání jistým změnám, dopnil Muašer. Důležité je, aby Američané, společně s Iráčany, měli snahu obrodit stagnující Irák. Stabilizace arabské oblasti závisí také na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Zatímco většina arabských deníků projevila včera odpor k Bushovu rozhodnutí o válce v Iráku, Muašer je optimistický. Když se nám všechno podaří, tak jak má, tento region čeká zářná budoucnost, tvrdí jordánský ministr. Jak ale dodává Washington Post, Muašer nepatří mezi běžné Araby. Je příslušníkem arabské elity se západním vzděláním, takže s jeho názory někteří Jordánci nesouhlasí.

Z našeho západního pohledu vypadají Arabové často jako bytosti z jiného světa. Emotivní prohlášení jordánského ministra ukázalo, že Arabové jsou lidé jako my - mají stejné pocity a cíle, dodává americký deník Washington Post.

Nenechme sebou zametat! Apeluje izraelský deník Haarec. Okolo očekávaného konfliktu v Iráku totiž v Izraeli panuje mnoho dohadů. Izraelci si nejsou jisti svou bezpečností. Stejně jako v roce 1991, během války v Perském zálivu, by je totiž mohla zasáhnout zbloudilá americká střela. Jasno nemají podle deníku ani Američané - na jednu stranu říkají, že Izrael ochrání před možným útokem iráckých raket, na druhou nevědí, zda Irák vůbec nějaké má.

Husajn má ale strategický důvod napadnout Izrael: jeho oslabením by rozbil protiiráckou koalici arabských zemí. Izraelská vláda přesto trvá na tom, že zemi nehrozí žádné nebezpečí. Dokonce stáhla z oběhu brožuru, která upozorňovala na nebezpečí spojená s konfliktem. Možné katastrofy byly totiž vylíčeny příliš barvitě. Haarec ale upozorňuje, že Izrael musí být připraven na všechno a nenechat se ukolébat Američany. Ti nás sice do války nepřizvali, ale v případě útoku se Izrael musí bránit, dodává Haarec.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme