Zákon o nenávistných komentářích hýbe Německem. Správci sítí zablokovali účty několika členů AfD

Členové strany Alternativa pro Německo hromadně kritizují nový zákon o nenávistných komentářích na internetu. Šéf AfD Alexander Gauland ho dokonce přirovnává k metodám komunistické policie Stasi.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální sítě a jejich mobilní aplikace. Facebook, Instagram, Twitter i Snapchat a Spotify. (Ilustrační snímek)

Sociální sítě a jejich mobilní aplikace. Facebook, Instagram, Twitter i Snapchat a Spotify. (Ilustrační snímek) | Foto: Tero Vesalainen | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V Německu teprve druhý den platí nový zákon o komunikaci na internetu. Správci sociálních sítí musí pečlivěji dohlížet na nenávistné komentáře a urychleně je mazat - jinak jim hrozí až stamilionové pokuty. Už teď má ale legislativa hlasitou kritiku.

Jedním z hlavních odpůrců změn je společnost Facebook, která proti zákonu vedla rozsáhlou reklamní a PR kampaň. Deník Welt zase varuje před tím, že nové nařízení může vést až k potlačení svobody slova.

Hashtagy roku 2017: sociální sítě ovládly #MeToo, #TakeAKnee i Trumpovo #Covfefe

Číst článek

Podobně argumentuje i parlamentní strana Alternativa pro Německo. Jedna z jejích členek už dopad nového zákona pocítila. Místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchová se o silvestru pozastavila nad twitterovou komunikací kolínské policie.

Úřad popsal, jak bude v Kolínu nad Rýnem zajištěna bezpečnost, a to v několika světových jazycích, včetně francouzštiny, angličtiny nebo arabštiny. Právě přítomnost tohoto semitského jazyka von Storchová kritizovala.

Ve svém twitterovém příspěvku poukázala na případy sexuálního obtěžování, kterého se migranti v Kolíně dopouštěli na silvestra 2016. V textu označila muslimy za barbary, kteří hromadně znásilňují ženy.

Twitter političce okamžitě zablokoval profil a policie vyšetřuje, jestli se nedopustila projevu nenávisti vůči skupině osob. Tím ale kauza ještě neskončila. Von Storchová stejný text uveřejnila na svém facebooku. Když jí zablokovali profil i tam, označila to za důkaz konce právního státu.

I její spolustraníci jsou ohledně nového zákona o zpřísněném dohledu nad internetem podobně kritičtí. Předseda Alternativy pro Německo Alexander Gauland ho dokonce přirovnal k metodám bývalé východoněmecké Stasi.

Předsedkyně parlamentní frakce AfD Alice Weidelová na twitteru znovu zaútočila na kolínskou policii. Podle ní by měl německý úřad komunikovat jen v němčině. Twitter i tento příspěvek zablokoval.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme