Angelina Jolie si kvůli riziku rakoviny nechala odebrat ňadra

Hollywoodská hvězda Angelina Jolie si kvůli velkému riziku rakoviny nechala odstranit obě prsa. Riziko zhoubného nádoru prsu i vaječníků jí předpověděli genetici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angelina Jolie a Brad Pitt na archivním snímku z ledna před předáváním Zlatých Glóbů v Beverly Hills

Angelina Jolie a Brad Pitt na archivním snímku z ledna před předáváním Zlatých Glóbů v Beverly Hills | Zdroj: Reuters

Sedmatřicetiletá herečka má šest dětí. Lékaři ji varovali, že pravděpodobnost onemocnění je skoro 90 procent. Matka herečky zemřela před šesti lety na onkologickou chorobu vaječníků.

Žádná panika - vzkazují po této zprávě odborníci českým ženám. Vyžadovat bez důvodu genetické testování pravděpodobnosti, že právě vy onemocníte rakovinou prsu nebo vaječníků, je nesmysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důležitost preventivních vyšetření zdůraznil profesor Jan Daneš z Centra diagnostiky chorob prsu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Na druhé straně by ale do genetické poradny měly jít ženy, které mají rakovinu prsu nebo vaječníků v rodině.

Tak to bylo podle profesora Jana Daneše z Asociace mamodiagnostiků i s Angelinou Jolie:

Angelina Jolie vychovává s Bradem Pittem šest dětí - tři adoptované a tři vlastní. Matkou Jolie byla herečka Marcheline Bertrandová. Zemřela před šesti lety ve věku 56 let na rakovinu vaječníků. Jolie se kdysi zmínila o tom, že předci z matčiny rodiny se nedožívali vysokého věku. Její babička a matka Bertrandové zemřela v 45 letech.

„Tato herečka byla nositelkou určitého genu BRCA1 a BRCA2.“

Operacemi, které Jolie absolvovala mezi únorem a dubnem, snížila riziko prsního nádoru na pět procent. A doufá prý, že když to teď oznámila veřejně, povzbudí jiné ženy, aby neváhaly a zajímaly se o prevenci těchto onemocnění.

Uznávaný medicínský postup

Oboustrannou mastektomii označil profesor Jan Daneš z Centra diagnostiky chorob prsu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze za uznávaný medicínský postup, který se ale týká velmi malé skupiny žen.

„Drtivé většiny žen, zhruba 95 procent, se to vůbec netýká, ty by měly chodit na pravidelná screeningová vyšetření. Ale těch pět procent mají vysoké riziko.“ Daneš připomněl, že právě pozitivita genu BRCA1 u Jolie velmi vysoké riziko představuje.

Příprava mamografu na vyšetření | Foto: Roman Verner

K rizikům patří i výskyt rakoviny prsu nebo rakoviny vaječníku v rodině.

„Pokud se prokáže pozitivita tohoto genu, jsou v podstatě dvě varianty,“ upozornil Daneš. První představuje intenzivní sledování ženy včetně magnetické rezonance a sonografie, od určitého věku i mamografie.

„V určitém věku je vhodné pro ženu to vyřešit v uvozovkách radikálně. Jsou to obvykle ženy, které už měly děti, jsou v určitém věku, obvykle nad 40 let. Je to zase jen alternativa. Ženě se to nabídne, může a nemusí souhlasit.“¨

„Většinou se současně odstraní i vaječníky laparoskopickou cestou. Riziko pak rapidně klesá, to je velká výhoda,“ konstatoval Jan Daneš.

Genetické testy žen, kterým lékař vypočítá velmi vysoké riziko, hradí pojišťovny.

„Plastická chirurgie jde velmi dopředu, obvykle se prs rekonstruuje,“ poznamenal Daneš.

A tak po takovém zákroku mohou prsa vypadat velmi dobře. Nebere se totiž ani tuk ani podkoží - jenom prsní žláza. Po zahojení se do prsou dávají implantáty. Operace ale podstatně sníží riziko rakoviny prsu.

Prokázání rizika ještě neznamená mastektomii

„K testování se vybírají ženy, kde se nápadně často vyskytuje rakovina prsu u mladých žen, mladých příbuzných, samozřejmě úplně nejvíce v linii matky,“ upozornila předsedkyně Asociace mamodiagnostiků primářka Miroslava Skovajsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O určení rizika rakoviny prsu mluvila Lenka Jansová

„Jestliže onemocněla maminka na rakovinu prsu, nebylo jí 50 let, onemocněla i její sestra, tak se provede testování na BRCA 1 a 2 jako těm nemocným příbuzným.“ Podobné ženy by měly navštívit genetickou poradnu

Prokázání rizika ještě neznamená automaticky odnětí prsů. Třeba třicetileté ženě, která si přeje dítě, lékaři můžou nabídnout častější prevenci - ultrazvuk, mamograf a magnetickou rezonanci.

Pro podobný zákrok jako Angelina Jolie se v Česku podle dostupných informací rozhodlo několik desítek žen.

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme