Kojence může zabíjet nedostatek serotoninu

Záhadný syndrom náhlého úmrtí kojenců může souviset s příliš nízkou hladinou chemické látky serotoninu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimino

Mimino | Foto: Jan Rosenauer

Za syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) se označuje neočekávaná smrt dítěte do jednoho roku věku, kterou nedokáže vysvětlit žádný pitevní nález ani okolnosti úmrtí. Příčiny syndromu zatím nejsou známé, ale američtí odborníci se dostali na stopu jednomu z možných viníků. Zjistili, že v mozcích obětí syndromu je často abnormálně nízká hladina neurotransmiteru serotoninu.

V mozkovém kmeni tato látka reguluje srdeční frekvenci, dýchání a také probouzení ze spánku. Nízká hladina serotoninu by proto mohla dobře vysvětlit, proč nejvíce dětí umírá při spánku na břiše nebo na boku. V této poloze může snadněji dojít k opětovnému vdechování vydýchaného vzduchu z plic. Tím se v organismu klesá hladina kyslíku a zvyšuje se hladina oxidu uhličitého. Dítě s normální hladinou serotoninu se v takové situaci probudí a pootočí hlavu. Dítě, které má této látky málo, to ale nemusí zvládnout a zemře ve spánku.

Nedostatek serotoninu zatím nedokáže vysvětlit všechny případy náhlého úmrtí kojenců, protože některé děti zemřely i při spánku na zádech. Sledování hladin serotoninu ale může pomoct odhalit nejvíce ohrožené děti a také ukázat směr dalšího výzkumu.

Zdroj: Nature News, Journal of the American Medical Association

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme