Konec plošného postřiku? Speciální zemědělský stroj umí pesticidy zacílit na přesně vytipované místo

U Všestar na Královéhradecku se zemědělcům vůbec poprvé v Česku předvedl speciální inovativní zemědělský stroj na postřik polí. Ten je schopen místo plošného postřiku zacílit pesticidy přímo na rostlinu plevele. Zemědělcům by tak v budoucnu mohl snížit spotřebu jedů i hnojiv a ušetřit náklady.

Experiment Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální inovativní zemědělský stroj na postřik polí

Speciální inovativní zemědělský stroj na postřik polí | Foto: Jakub Vik

Z kraje cibulového pole se rozjíždí traktor a za sebou táhne široký třídílný vozík. Za ním jsou na rostlinách vidět v suché půdě malá mokrá místa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Magazín Experiment z 9. července 2022

Vidíme to, že postřikovač rozeznává, kde jsou plevely v porostu cibule, a jen tam pustí postřik toho přípravku, který ten plevel hubí,“ ukazuje Václav Jirka, obchodní ředitel společnosti Leading Farmers, která stroj do Česka ze Švýcarska přivezla.

Na zadní části stroje jsou vidět jednotlivé trysky vzdálené od sebe jen pár centimetrů. Zbytek technologie pracuje pod krytem. Loïc Wüthrich ze Švýcarské výrobní společnosti Ecorobotix proto nadzvedává jednu část vleku a ukazuje ji zespodu.

Třešně na Litoměřicku nemá kdo sbírat. Sadaři proto nabízejí část úrody k samosběru

Číst článek

 

Vidíme různé čočky několika kamer – dvě kamery snímají celý prostor, ze kterého si program vytvoří 3D model půdy pod sebou a zacílí tak daný postřik právě na tu jednu rostlinu. Třetí kamera dělá běžné fotografie, ze kterých je pak software schopen rozeznat, o jakou rostlinu se jedná,“ vysvětluje.

Jak to funguje?

Zjednodušeně – stroj lze použít dvěma způsoby. Buď postříká vše kromě dané kulturní plodiny a zahubí to, nebo naopak například hnojivo nebo postřik proti houbám zacílí právě jen na danou kulturní plodinu. Jednoduše postřik se dostává přesně tam, kde ho zemědělec potřebuje.

Zemědělskou půdu v Česku vlastní tři miliony lidí. Je v moci každého z nich svůj díl ozdravit, říká expertka

Číst článek

Šetříme tím postřikovou kapalinu a životní prostředí, protože množství pesticidu, který jde na půdu, se razantně omezí – o víc než polovinu,“ popisuje Václav Jirka.

Jednotlivé režimy si přímo v traktoru zemědělec nastaví v tabletu, který i jednotlivé úkony zaznamená. „Posílá veškerá data do cloudového řešení firmě Ecorobotix a uživatel si pak může mapy, na kterých je vidět, kde se aplikovalo, kolik se toho aplikovalo, co se aplikovalo, stahovat a podle toho analyzovat výskyt plevelů nebo problémů na poli a jak to bylo ošetřeno.“

Rozezná řadu plodin

Celý proces dokáže stroj dělat při maximální rychlosti 7 km/h. Rozeznat zatím umí například cibuli, cukrovou řepu, řepku olejku nebo špenát a ledový salát.

Využít se dá i na hubení šťovíku, který často zapleveluje pastevní louky. V příštím roce by měla přibýt možnost využití na českém zemědělském specifiku – máku.

Předvádění postřiku přihlíží také zemědělec David Smetana. „Dostupnost chemických látek se nám snižuje a ceny rostou, takže možností je víc, buď tohle, co je tažené za traktorem, nebo aby to bylo samochodné a tak dále, ale samozřejmě je to budoucnost, kam směřujeme.“

Tento konkrétní stroj teď odjede na další předvádění na Moravu a pak zpět do Švýcarska. První stroj v ostrém provozu by se mohl na českých polích objevit ještě letos.

Jakub Vik, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme