Ztráta věrohodnosti papeže Františka

Zvolení jezuity kardinála Bergolia papežem v březnu roku 2013 vyvolalo velké naděje na změny v katolické církvi. Když se ujal své funkce, přijal jméno František podle světce ze třináctého století, který se vzdal rodinného majetku, pečoval o chudé a měl láskyplný vztah také ke zvířatům. Už tím nový papež naznačil své záměry a záhy je začal uskutečňovat.

Komentář Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František

Současný papež projevuje velký zájem o situaci chudých, vyloučených nebo nemocných HIV, katolické pojetí manželství ale nezmění | Zdroj: Profimedia

Prosadit změny v katolické církvi je ovšem velmi nesnadné, protože počet jejích členů přesahuje miliardu, její učení je v podstatných věcech po dvě tisíciletí neměnné a její hierarchická struktura, budovaná tak, aby uchovala „poklad víry“, odolává požadavkům na demokratičtější formy správy církevních záležitostí. Mnohé věřící ostatně katolicismus přitahuje právě tím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Kroupa: Ztráta věrohodnosti papeže Františka

Papež František se proto soustředil spíše na styl výkonu svého úřadu a na to, co změnit může. Projevuje velký zájem o situaci chudých a vyloučených, nemocných HIV, věnuje pozornost obětem sexuálního zneužívání a zavádí přísnější postih těch, kteří jim ublížili. Ve svých encyklikách a exhortách obrátil pozornost k ekologickým otázkám a k problémům globálního kapitalismu.

Pokouší se o reformu církve zdola pomocí tzv. synodální cesty. Zklamal ovšem ty, kteří očekávali, že změní katolické pojetí manželství, což nebylo v jeho silách i kdyby sám chtěl. Zato zavedl vstřícnější vztah k lidem označovaným jako komunita LGBT. Získal si obdiv svých příznivců, ale také sklízí ostrou kritiku nejen z tábora konzervativních tradicionalistů.

Chybné kroky

I mnozí z těch, kteří jeho reformy podporují, jsou znepokojeni některými jeho politickými kroky a vystoupeními. Myslím, že oprávněně. Vytýkají mu, že při návštěvách států s levicovou diktaturou, například na Kubě, nedal najevo sympatie s pronásledovanými a oběťmi těchto režimů.

Vánoční poselství Urbi et orbi. Papež František vyzval k ukončení ‚nesmyslné války‘ na Ukrajině

Číst článek

Nejenže odmítnul přijmout dalajlamu, aby nenarušil jednání s Čínou, ale dohodu, kterou s touto totalitní diktaturou uzavřel, lze sotva nazvat jinak než hanebnou, protože nutí věrné katolíky podřídit se biskupům sloužícím výlučně zájmům komunistické strany, kterou byli jmenováni.

Podobně nešťastný a nepřijatelný postoj zaujal papež František k válce na Ukrajině. Namísto okamžitého a jasného pojmenování agresivní role Ruska vydával jen obecné výzvy k míru a když už musel označit, kdo je útočník a kdo oběť, hovořil o složitosti situace a o spoluvině NATO, které prý poštěkávalo u hranic Ruska.

Nutné zvýšení rozpočtů členských států Severoatlantické aliance na obranu, vyvolané tímto konfliktem, kritizoval jako „šílenství“.

Zatím snad nejhorší vyjádření papeže Františka zaznělo v pátek 25. srpna 2023 v projevu k mladým ruským katolíkům, které vyzýval, aby se nevzdávali ruského dědictví a řekl: „Jste dědici velké Matky Rusi: velkého Ruska svatých, králů, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny II., té velké, osvícené ruské říše, velké kultury a velké lidskosti.“

Toto vyslovit ve chvíli, kdy v duchu ideologie „velkého Ruska“ vede tento stát zločinnou válku proti svému slabšímu sousedu, znamená pro papeže ztrátu věrohodnosti. A zejména v zemích, které v minulosti ze strany Ruska zažily něco podobného, přichází o lidi, kteří jeho reformy mohli podpořit.

Autor je filozof a pedagog

Daniel Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme