Čínská politika tří dětí skončí opět neúspěchem

Čínská komunistická strana nově povolila rodinám mít tři děti místo dvou. Je to kvůli tomu, že Čína stárne, a to se může nepříznivě projevit na její ekonomice. „Pozdě, ale přece,“ komentoval to hongkongský ekonom Šuang Ting. Jenže spíše by se dalo říci: pozdě a naprosto zbytečně. Sny čínských plánovačů o spoustě nových dětí totiž velmi pravděpodobně nevyjdou.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská komunistická strana nově povolila rodinám mít tři děti místo dvou | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Snaha předepsat lidem, kolik mají mít potomků, nebyla v minulosti úspěšná ani v Číně. A to se tam používaly naprosto drastické metody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Hudema: Čínská politika tří dětí skončí opět neúspěchem

Když se komunistická Čína za dob velkého kormidelníka Mao Ce-tunga pokoušela zvýšit počet obyvatel, zmizela antikoncepce a přišly i kontroly, zda se nepoužívá nelegálně.

Populace pak sice rostla, jenže spíše kvůli snížení úmrtnost zlepšením zdravotnictví, než že by lidé chtěli mít víc dětí. Zejména v období hladomoru a pouličního násilí Rudých gard se do plození potomků nehrnuli.

Tři potomky ani náhodou

Stejně tak měla menší efekt, než plánovači čekali, pozdější snaha brzdit růst populace politikou jednoho dítěte. Nucené sterilizace, potraty a vyhazování z práce některé lidi od velké rodiny neodradily. Zvláště když dítě, zejména syn, bylo jejich jediné zajištění na stáří.

Podobně zrušení politiky jednoho dítěte před pěti lety nevedlo k očekávanému trvalému babyboomu. A stejně to dopadne i se současnou politikou tří dětí. Výchova a vzdělávání dětí jsou totiž v Číně tak nákladné, že rodiče často dobrovolně mají jedináčka. Je to vývoj, který vidíme všude na světě.

Čínští sociální inženýři se však nevzdávají. Tvrdí, že tentokrát budou úspěšní a zvýší porodnost kombinací podpor mladým rodinám a posílením „vzdělávání“ a stranického „vedení“ mladých lidí.

Čínské ženy ale mají jiný názor. Než zasáhla cenzura, spousta z nich na sociálních sítích napsala, že pokud se nesníží vysoké náklady na výchovu a vzdělávání dětí, nebudou mít tři potomky ani náhodou. Některých se navíc dotklo, že je vláda považuje za stroje na rození dětí, kde si objedná jejich počet, a ony je vyfrknou.

Tahle to zkrátka nefunguje a čínská vláda se o tom brzy opět přesvědčí.

Autor je komentátor Lidových novin

Marek Hudema Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme