Média v dobách informačního zmatku

Zatímco v předmoderní společnosti většina lidí žila v přírodě, své znalosti čerpala z tradice a z toho, co vnímala vlastními smysly, dnes se nachází ve městech a své mínění o světě získává vesměs z médií. O skutečnostech, na nichž závisí náš život, se již nemůžeme přesvědčit svýma očima, ale musíme spoléhat na to, co nám o nich řeknou lidé, které ani osobně neznáme.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Média

Média | Zdroj: Shutterstock

A protože tyto skutečnosti nemůžeme nazírat, nemáme o nich žádné vlastní názory, ale jen pouhá mínění, o jejichž pravdivosti se jenom zřídkakdy můžeme přímo přesvědčit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Kroupa: Média v dobách informačního zmatku

Mínění a názor není dobré zaměňovat. Ve sporu dvou lidí majících o stejné věci opačná mínění totiž nemůže rozhodnout jenom to, že jsou vnitřně konzistentní, ale vlastní pohled na to, jak to s nimi je, tedy vlastní názor.

Teprve ten jedno z nich potvrdí a druhé vyvrátí. Pouze tak se můžeme vyhnout zbytečným konfliktům. V prostředí, v němž jsme závislí na názorech několikanásobně zprostředkovaných, je to ovšem nesnadné.

Názory produkují fakta nebo data a záleží nejen na kvalitě jejich zprostředkování, ale i na jejich výběru a výkladu. Zkrátka i v tom jsme odkázáni na média. A jestliže ta svou funkci patřičně neplní, čelíme nejen sporům o to, které mínění je správné, což je pro hledání pravdy přínosné, ale i konfliktům o fakta a data, bez nichž se žádného rozhodnutí nedobereme.

Referenční bod

Je tedy na místě otázka, jak hledat věrohodné zdroje informací. Nuže, na prvním místě by nás o nich mělo zajímat, zda v daném médiu mínění a komentáře jasně oddělují od zpráv, zda fakta a data získávají přímo od pramenů, zda na ně odkazují tak, abychom se o nich případně mohli sami přesvědčit.

Dále zda jejich zpravodajství zpracovávají dostatečně vzdělaní novináři a redaktoři schopní pochopit věci, o nichž píší, či mluví. Důležité je, opírají-li se při tom o odborníky s dostatečnou kvalifikací.

,Pracovat a žít svobodně.` V Moskvě zadrželi 12 novinářů při akci na podporu nezávislých médií

Číst článek

Jestliže však některá média jsou pod vlivem právě vládnoucích politických stran, nebo mají z komerčních zájmů sklon podbízet se většinovému mínění proto, aby získaly co nejvíce čtenářů, posluchačů nebo diváků, mělo by nás to vést k opatrnosti.

Je myslím zřejmé, že takovou roli nemohou v plné míře splnit komerční ani malá, nedostatečně finančně zabezpečená média, se kterými se nejčastěji setkáváme na internetu a která si může snadno zřídit kdokoli k účelům i zcela nepočestným.

A naopak je to funkce, kterou mohou a mají plnit média veřejnoprávní, jejichž činnost je regulována zákonem, nikoli politickou mocí, na níž mají být co nejvíce nezávislá. Nejsou dokonalá ani neomylná. V dobách informačního zmatku se však stávají referenčním bodem, o který se může veřejnost při svém hledání pravdivého mínění opřít. Máme tedy dobré důvody je chránit a kultivovat.

Autor je filozof a pedagog

Daniel Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme