Biden chce spojit rodiny, které rozdělila Trumpova zeď na hranici s Mexikem

Když bývalý americký prezident Donald Trump před časem zahájil politiku nulové tolerance na hranici s Mexikem, zatrnulo i některým jeho skalním příznivcům. Reálně trvala jen pár měsíců.

Komentář Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice Spojených států a Mexika.

Hranice Spojených států a Mexika. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Škody, které napáchala, jsou ale – pro některé – nevratné. V dubnu 2018 americké úřady zahájily trestní stíhání každého, kdo zkusil překročit hranice nelegálně. Migranty ale často doprovázely jejich děti, které do vazby samozřejmě nemohou, takže je úředníci začali odebírat a posílat do státních ústavů po celé zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Leona Šmelcová: Biden chce spojit rodiny, které rozdělila Trumpova zeď na hranici s Mexikem

Nařízení vyvolalo ve světě takový poprask, že od něj Trumpova administrativa ještě téhož července ustoupila. Až později se ukázalo, že Američané tajně odebírali děti už dříve, v takzvaném pilotním programu. Od roku 2017 do července 2018 v různých centrech skončilo přes 5500 dětí ve věku od několika měsíců – často ještě kojených – po osmnáct let. Dodnes na své rodiče a příbuzné čeká v amerických institucích přes 620 z nich.

Tuto „morální a národní ostudu“, jak rozdělování rodin pojmenoval nový prezident Joe Biden, je třeba napravit. Šéf Bílého domu proto nařídil vznik pracovní skupiny, jejímž úkolem je najít příbuzné dětí, z nichž některé tráví už delší část svého života v amerických zařízeních. Snadné to nebude. Někteří rodinní příslušníci zmizeli, jiní se neozývají v naději, že se jejich dětem v Americe – byť v ústavu – bude dařit lépe než s nimi za hranicemi. Skupinu povede novopečený ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas. Mimochodem historicky první přistěhovalec a Latinoameričan, který se ujal prestižního resortu.

Zeď nejen z betonu

Vedle vzniku pracovní skupiny Biden oznámil i nová přistěhovalecká pravidla. Očekávalo se, že jedním z jeho prvních kroků v čele země bude opětovné uvolnění imigračních opatření a celkové zjednodušení požadavků pro získání víz do Spojených států.

Bývalá administrativa v uplynulých čtyřech letech utěsňovala imigrační politiku regulemi v podobném zápalu, jako dělníci lili beton do zdi na hranici s Mexikem. Avšak na rozdíl od okamžitého ukončení další výstavby proslulé zdi, což Biden nařídil hned první den v úřadu, byrokratické změny, zdá se, potrvají déle. Prezident oznámil, že nastavená pravidla zatím rušit nebude, podrobí je však důkladné revizi. „Nedělám nové zákony,“ řekl Biden: „Likviduji špatnou politiku.“

V platnosti tak zůstanou například mnohými kritizované Protokoly ochrany migrantů (MPP), jedna z nejradikálnějších změn v americké imigrační politice. Přistěhovalci, kteří pocházejí nejčastěji z takzvaného severního trojúhelníku, tedy Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, na základě těchto protokolů čekají na vyřízení své žádosti u amerických imigračních soudů na mexické straně hranice.

Tam jsou mnohdy vydáni všanc tamním pašeráckým gangům a žijí v tristních podmínkách místních uprchlických táborů. A kvůli pandemii koronaviru bude i nadále platit opatření, díky němuž může pohraniční stráž ilegální přistěhovalce obrátit rovnou na hranicích a poslat zpátky do Mexika.

Bidena v příštích měsících čeká těžké rozhodování. Už nyní Bílý dům kritizují jak někteří imigrační úředníci, sympatizanti tvrdých pravidel, tak přistěhovalecké organizace, které prezident svými nevýraznými kroky zklamal. Každopádně platí slova Catherine Rampell, komentátorky listu Washington Post, že Trump nestavěl zeď pouze z betonu. Tu pravou, mimořádně pevnou a neprůchodnou, vybudoval z papíru a razítek.

Autorka je novinářka.

Leona Šmelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme