Polsko je na cestě z Evropské unie. Udržet v Unii ho ale musí sami Poláci

Polsko je ve slepé uličce. Pokud bude chtít vláda v čele s Právem a spravedlností dál likvidovat právní stát a nezávislá média, můžeme se už za rok touto dobou nadít počátku procesu odchodu Polska z Evropské unie. Varšavská vláda s podporou polského ústavního soudu, který brutální a nelegální cestou ovládlo Právo a spravedlnost jen krátce poté, co se chopilo moci, zpochybňuje nejen kroky Evropské komise na udržení právního státu v Polsku.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest za svobodu médií v Krakově

Protest za svobodu médií v Krakově | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ale za nepřátelskou instituci označila i Evropský soud v Lucemburku. Vláda Mateusze Morawieckého si soudci, které sama protlačila do polského ústavního soudu, nechala odsouhlasit, že polská ústava je nadřazena evropským smlouvám a rozhodnutím Evropského soudu v Lucemburku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Polsko se v roce 2021 vzdálilo Západu. Jasná většina Poláků ale proti tomu zatím není

Evropská komise kvůli tomu rozhodnutí, které ohrožuje platnost evropských smluv ve všech státech Unie a jistotu na spravedlivý proces, zahájila před vánocemi s Polskem další řízení. Zcela správně v něm pak Evropská komise vznesla otazník nad nezávislostí a nestranností polského ústavního soudu.

Polsko už v několika případech, mimo jiné i v případě předběžného rozhodnutí Evropského soudu v česko-polském sporu o důl Turów, verdikty unijního soudu ignoruje a neplní. Varšavě proto byla zastavena výplata miliard eur z unijního Plánu obnovy, který měl polské ekonomice pomoci překonat důsledky covidové krize.

Zázraku je třeba vyjít naproti

Aby toho nebylo málo, Polsku hrozí vážná krize i ve vztazích se Spojenými státy. Proti americké televizní společnosti Discovery, která vlastní klíčovou polskou nezávislou zpravodajskou televizi TVN, přijal Sejm zákon, kterým chce americké investory vyvlastnit. Velké krizi s Washingtonem zabránil nakonec prezident Andrzej Duda, který zákon vetoval.

Ale i když se budou Evropská komise, Evropský soud nebo USA snažit sebevíc, nemohou udělat práci za polskou opozici a hlavně rozhodnout za polské voliče. Na rozhodnutí polských voličů, tedy pokud budou další volby v Polsku ještě svobodné, bude záviset, zda bude dál vládnout Právo a spravedlnost a jeho spojenci. Tedy politici, kteří krok po kroku likvidují základy demokracie a posunují Polsko k vystoupení z Evropské unie a NATO.

Zatím se zdá, jakoby skoro se 40 procenty voličů, kteří podporují vládu, nic nehnulo. A polská opozice, která se nedokáže dostatečně sjednotit, může parlamentní volby opět, už potřetí prohrát. Zatím to vypadá, jako by spoléhala na nějaký zázrak.

Ale i zázraku, třeba tomu v podobě výsledku českých parlamentních voleb, kde se podařilo shodou šťastných okolností od moci odstavit Andreje Babiše a jeho ANO, je třeba vůlí po spolupráci a sjednocování sil vyjít naproti. V Polsku o to víc, že tamní situace na rozdíl od té české už plnou demokracii připomíná jen velmi vzdáleně.

Autor je komentátorem Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme