Debakl levice, Piráti lídrem opozice. Výsledky voleb nepřekvapily

Česko má za sebou možná nejpodivnější volby ve své nedávné historii. Probíhaly za zvýšených bezpečnostních opatření, lidé v karanténě mohli k volbám (nebo volby k nim) už ve středu. Navzdory obavám, že pandemie koronaviru znemožní řadě lidem volit, se volební účast nikterak nelišila od let předchozích. K urnám se dostavilo kolem 40 procent voličů a voliček a jejich rozhodování nebylo tolik překvapivé.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš během voleb

Předseda Pirátů Ivan Bartoš během voleb | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

ANO vítězí, a to navzdory totálně nezvládnuté druhé vlně koronaviru. Senát se odkládá na druhé kolo. Konec demokracie v Česku se nekoná, krajské a senátní volby jsou však příležitostí, jak zkoumat i jiná než pražská témata.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Debakl levice, Piráti lídrem opozice. Z koronaviru se ústřední téma krajských a senátních voleb nestalo, výsledky nepřekvapily

Levice v Česku přestává de facto existovat. Sociální demokracie tvrdě doplácí na angažmá ve vládě Andreje Babiše (ANO), který jí zároveň luxuje hlasy. Je to začarovaný kruh, ze kterého už nepůjde vystoupit a má své důsledky třeba i v senátní kampani.

Do horní komory parlamentu se nedostal například Jiří Dienstbier mladší (ČSSD), který se od své vlastní strany dlouhodobě distancuje. Tím se mezi voliči vytváří zmatení a dříve úspěšný a oblíbený senátor tak po letech nezasedne v senátních lavicích.

ČSSD na cestě k zapomnění

Vedle toho nevložila ČSSD do voleb skoro žádnou potřebnou energii a přední představitelé strany se s vědomím totálního neúspěchu snažili většinu času tvářit, že se vlastně žádné volby ani nechystají. Bohužel pro ně proběhly a kromě ostudy znamenají pro ČSSD i další masivní oslabení v reálně politické moci.

Podobně je na tom i KSČM, strana, která dělá stínové krytí současné vládě kdykoliv, kdy si ČSSD dovolí Babišovi vzdorovat.

Místo levicové opozice, která by právě v časech pandemie mohla (a měla) křísit koncept sociálního státu a tematizovat ekonomická rizika rozpadu společnosti z pohledu nižších vrstev, tu máme jen tiché přisluhovače Andreje Babiše (ANO), kteří vyměnili prozatímní (oficiální či neoficiální) účast ve vládě za svou vlastní budoucnost. Chtělo by se skoro říct: dobře jim tak.

Slavit ale nemůže ani opozice pravicová, tedy ODS a TOP 09. Petr Fiala (ODS) i Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se sice tváří spokojeně, ale stagnujících sedm let v opozici a nepříliš přesvědčivé výsledky každých možných voleb o premiérských možnostech ODS moc nesvědčí. Namísto reálné politiky nabízí oba dva subjekty už dlouhodobě morální kýč a odsudky ve stylu „Antibabiš“, jenže těmi si nové voliče nezískají.

Na mnoha místech tyto strany předběhli Piráti a také STAN, u kterých se už dlouhodobě spekuluje o jejich možné koalici i v případě voleb do Poslanecké sněmovny. Nejnovější výsledky by tyto prognózy podporovaly. Ukazuje se totiž, že na Babiše platí mnohem víc konkrétní, věcná opoziční práce a drobná každodenní snaha o změnu v regionech než silácké výkřiky do tmy, kterých se dopouští právě ODS nebo TOP 09.

Poražení letošních voleb: debakl ČSSD, propad Jermanové i Čunek zklamaný těsnou prohrou

Číst článek

Senátní volby se až na jeden volební obvod – Děčín – přesouvají do druhého kola. Na severu Čech obhájil vítězství bývalý starosta Krásné Lípy, Zbyněk Linhart (za STAN), který dlouhodobě ukazuje, že právě v konkrétních politicích a političkách z menších obcí a měst je síla Starostů a nezávislých.

Prvnímu kolu se přiblížila ještě „první dáma ODS“ Miroslava Němcová, které Senát utekl o procento a půl, a tak se ještě utká se stávajícím senátorem Václavem Hamplem. Tou hlavní zajímavostí senátních voleb ale je, že v nich už tradičně nevítězí Andrej Babiš a jeho ANO. V plánu současného premiéra nejspíše není Senát zrušit, jen ho pro svou politiku tolik nepotřebuje.

I tak je ale pro voliče důležité, jak se Senát poskládá – přesně kvůli nutnosti současnou vládu hlídat a korigovat. Už teď je ale jasné, že Babiš Senát neovládne a že poměry sil zůstanou v Česku alespoň nějak vyrovnané. Je to do jisté míry dobrá zpráva, ještě lepší by ale bylo, kdyby s tímto stavem opoziční strany uměly alespoň nějak kvalitně naložit a v české politice skutečně hájila témata i lidi, které současná vláda hází přes palubu.

Autorka je komentátorka serveru A2larm.

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme