Čeká kauza Skripal na Sherlocka Holmese?

Ruská exilová komunita v Londýně má dlouhou, a také tragickou historii. Všiml si jí i autor příběhů Sherlocka Holmese. Jeho ruská hrdinka Anna nakonec umírá po požití jedu. Jak se zdá, Julii Skripalovou tento osud minul.

Komentář Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v britském Salisbury, ve které léčili Skripalovy

Nemocnice v britském Salisbury, ve které léčili Skripalovy | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Zatímco šestašedesátiletý Sergej Skripal už není v ohrožení života, ale zůstává v intenzivní lékařské péči, jeho třiatřicetiletá dcera už nepotřebuje neustálý lékařský dohled a opustila nemocnici. Nevzdává se ale dohledu policejního, ukrývá se v bezpečí na neznámém místě.

Julija Skripalová opustila nemocnici. Její stav se zlepšil, léčba ale bude pokračovat

Číst článek

Pro Rusko to znamená dvě špatné zprávy. Zaprvé, pokud se opravdu jednalo o ruský atentát na Skripala – třeba i za cenu obětování života jeho dcery – pak je to dvojitá blamáž FSB. A za druhé, pokud Skripal přežil, může poskytnout informace vedoucí k lepšímu objasnění celé věci. 

To se částečně podařilo i Alexandru Litviněnkovi, který v roce 2006 sice útok poloniem nepřežil, ale stačil ještě britským vyšetřovatelům dodat indicie vedoucí k identifikaci pachatelů a také stihnul veřejně, takříkajíc před celým světem, obvinit ze své smrti Vladimira Putina. Teď Moskvě hrozí totéž od otce a dcery Skripalů. 

Ruský humor 

Ruské velvyslanectví v Británii mezitím vtipně popřálo Julii brzké uzdravení. Zároveň vyjádřilo obavu, zda to, co se jí děje, podstupuje dobrovolně. Nebylo jasné, zda míní otravu Novičokem anebo ukrývání před médii a zvědavci.  

Julia se ovšem pravděpodobně ukrývá i před možným pokusem ji umlčet. Ruské úřady se zatím marně dožadují konzulárního přístupu ke Skripalové. Ta kontakt údajně odmítá. Možná si vzpomněla, že v minulých letech za nejasných okolností zemřeli také její matka, bratr a strýc.  

Ruské instituce i v tomto případě osvědčily smysl pro humor. Ruský velvyslanec přirovnal britské představitele k nejapnému inspektoru Lestradovi z příběhu o Sherlocku Holmesovi. Ruské ministerstvo zahraničí zase obvinilo Británii z nedbalosti, s níž se stará o bezpečnost ruských občanů pobývajících v Británii.  

Nejde zdaleka jen o případ Litviněnka, zavražděného velmi exotickým způsobem, ale nyní už docela dlouhé řady lidí, kteří odešli ze světa předčasně a obvykle za nejasných okolností. 

Prokletí Londýna 

Britský tisk se v těchto dnech vrací k jiné záhadné smrti. Ruský exulant Alexadr Perepiličnyj roku 2012 náhle zemřel během joggování nedaleko svého nového domova v Surrey. Tento muž pomáhal odhalit rozsáhlé praní špinavých peněz v Rusku a kvůli obavám o život se nechtěl vrátit domů.  

V jeho břiše byla později nalezena látka vyskytující se jen v květu Gelsemium elegans z úpatí asijských hor. Shodou okolností jedovatost této rostliny odhalil Arthur Conan Doyle, autor příběhů Sherlocka Holmese.  

'Balík byl doručen, dvě osoby úspěšně odjely.' Britové zachytili depeši související s kauzou Skripal

Číst článek

Před měsícem byl v Londýně nalezen mrtev Nikolaj Gluškov, také jeho smrt nyní vyšetřuje protiteroristické oddělení metropolitní policie. Gluškov byl blízkým spolupracovníkem bývalého oligarchy Borise Berezovského, jenž také zemřel za dosud nevyjasněných okolností v Londýně roku 2013.  

Gluškov považoval jeho smrt za vraždu a upozorňoval na množící se případy úmrtí v řadách ruských exulantů v Británii. Týkat se to ale může i jiných zemí. Ministr spravedlnosti Pelikán po vydání Jevgenije Nikulina do Spojených států dost jasně naznačil, že se ruský hacker bál o život a že jeho život u nás možná opravdu byl ohrožen. 

Na počátku zmíněný případ Sherlocka Holmese, v němž vystupují ruští exulanti v Londýně, se jmenuje Zlatý skřipec. Když se slovutný detektiv dozvídá o nové záhadě, zazní tato slova: „Mám pocit, že jsem se ještě nesetkal s tak zamotaným případem. Tomu činu chybí motiv, pane Holmesi. To právě mi dělá starosti.“ 

Případ zlatého skřipce končí Holmesovým odjezdem na ruskou ambasádu v Londýně. Teď na své vysvětlení – a svého Holmese – ještě čeká případ Skripal. 

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme