Učitel? Ve Francii nebezpečné povolání

Námět vyučování, vztahu učitelů k žákům i vzájemných vztahů mezi pedagogy je pro francouzské filmaře velmi zajímavý. Na nevalnou úroveň studentů se dívají různým způsobem. Zábavná je nová komedie Bis repetita režisérky Emilie Nobletové.

Komentář Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě školy v Paříži

Francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě školy v Paříži | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Krásná cynická profesorka latiny ztvárněná oblíbenou herečkou Louise Bourgoinovou stojí před třídou problematických adolescentů z předměstí, kteří nemají o studium mrtvého jazyka nejmenší zájem. Publikum v kině se směje a odchází pobavené, s úsměvem na rtech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Učitel? Ve Francii nebezpečné povolání

Přesně opačně působí dramatický film režiséra Teddy Lussi-Modesta ze středoškolského prostředí Pas de vagues, volně přeloženo Nečeř hladinu, nebo spíš Nech to plavat.

Mladý herec François Civil hraje profesora francouzštiny zapáleného pro výuku, kterého studentka obviní, že ji obletuje. Z vymyšlené hlouposti se stane obrovský problém pro všechny zúčastněné, zejména pro profesora, kterému vyhrožují smrtí. Nedostane se mu zastání ani u kolegů, ani na policii. Ředitel školy zoufalému profesorovi doporučí, aby to nechal plavat, aby nečeřil hladinu.

Učitel – rizikové povolání

Právě výraz „nečeřit hladinu“ charakterizoval po desetiletí zbabělé zavírání očí hierarchie ve francouzském školství vůči násilným žákům a rodičům, vůči arogantnímu chování některých studentů propagujících islámskou ideologii.

Rozpaky, se kterými dlouhodobě přijímalo vedení škol stížnosti učitelů na hrozby ze strany studentů, vedly k tragické smrti profesora Samuela Patyho v roce 2020. Ten byl prakticky opuštěn vedením školy i školským úřadem poté, co ho obvinila studentka, která ani nebyla ve třídě, že ukazoval karikatury proroka Mohameda. Po deseti dnech lynčování na internetu byl zavražděn fanatickým Čečencem.

Lživé nařčení z násilí a strach vedly před několika dny k odstoupení ředitele gymnázia Maurice Ravela v Paříži – studentka ho obvinila, že ji fyzicky napadl a chtěl jí strhnout šátek z hlavy. Od své verze nakonec upustila, nicméně pomluva a fámy nahlodaly důvěru ostatních studentů v ředitelovu bezúhonnost.

Nošení muslimských ženských šatů zakrývajících i hlavu, takzvané abáji, na půdě škol loni z pozice ministra školství zakázal Gabriel Attal. Tento oděv je dnes výrazem jak náboženského vyznání, tak politického protestu.

Nová ministryně školství Nicole Belloubetová zaručuje profesorskému sboru rychlou ochranu při nebezpečí, ale podrobnosti, jak bude taková ochrana profesorů vypadat, ještě nejsou známy.

‚Dominique Bernard vstupuje do historie.‘ Arras uctil památku zavražděného francouzského učitele

Číst článek

Bude mít kdo učit?

Francouzské děti v posledních dnech dostaly hromadné zprávy, že jejich škola bude terčem teroristického útoku. K některým zprávám byl připojen videozáznam popravy muže. Jeden z původců těchto hrůzných zpráv byl vypátrán – je to sedmnáctiletý muž z pařížského předměstí, který se prý chtěl jen pobavit. Za svůj čin se bude zodpovídat.

Den co den se ve Francii ocitne profesor v situaci, kdy ho žák nebo student ohrožuje zbraní. Některé školy stávkují, například v Saint Denis u Paříže, protože nemají dost učitelů a některé třídy jsou bez dozoru. A to školství zaměstnává nejvíce lidí ve Francii vůbec. 

I když učitelé dostali na začátku školního roku přidáno, nestačí to k tomu, aby si mladí lidé zvolili toto zaměstnání. Protože příběhy se šťastným koncem jako v komedii Bis repetita, kdy se z lemplů stanou nadšení latiníci, jsou vzácné.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži.

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme