Zemřel scenárista a dramaturg Václav Šašek. Podílel se na komedii Vrchní, prchni i oscarovém filmu Kolja

Ve věku 89 let ve čtvrtek v Praze zemřel filmový scenárista a dramaturg Václav Šašek. Informoval o tom jeho syn Martin Šašek. Jako dramaturg se Václav Šašek podílel na snímcích Ecce Homo Homolka, Vesničko má středisková nebo Kolja, podle jeho scénáře vznikly filmy Intimní osvětlení a na motivy literárních předloh třeba Petrolejové lampy a Výchova dívek v Čechách. Za scénář k filmu Helimadoe dostal Šašek v roce 1993 Českého lva.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový scénárista a dramaturg Václav Šašek | Foto: Ondřejk Litera | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia

Václav Šašek patřil k nejvyhledávanějším českým filmovým tvůrcům, pro film a televizi napsal více než tři desítky scénářů. Počet filmů, na kterých spolupracoval jako dramaturg, se blíží šedesátce.

Počátky Šaškovy práce jsou spojené zejména s československým filmem takzvané nové vlny v 60. letech minulého století. Byl dramaturgem snímků režiséra Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, komedie Svatba jako řemen i filmů podle předloh spisovatele Josefa Škvoreckého Zločin v šantánu a Flirt se slečnou Stříbrnou.

Ve věku 74 let zemřel filmový historik, scenárista a publicista Pavel Taussig, autor námětu ke Koljovi

Číst článek

Vedle Formana spolupracoval Václav Šašek také s režiséry Jiřím Menzelem, Věrou Chytilovou, Jurajem Herzem, Ivanem Passerem nebo tvůrcem trilogie o rodině Homolkových Jaroslavem Papouškem.

Jako dramaturg se podílel na filmech autorské dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, mezi jinými Kulový blesk a Vrchní, prchni. Vážnější tón měly další filmy v jeho dramaturgii Skalpel, prosím, Krajina s nábytkem nebo Dobří holubi se vracejí.

V porevoluční době pracoval jako dramaturg s režisérem Janem Svěrákem, vedle oscarového Kolji se podílel na snímcích Tmavomodrý svět a Vratné lahve. Z poslední doby je jeho dramaturgická práce spojená s režisérem Václavem Marhoulem na filmech Tobruk a Nabarvené ptáče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme