Velká výstava díla Karla Škréty vítá první návštěvníky

Ve dvou pražských jízdárnách - Pražského hradu a Valdštejnské dnes začíná velká výstava věnovaná dílu raně barokního českého malíře Karla Škréty. Poslední velká expozice jeho obrazů byla k vidění v roce 1974.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Škréta: Podobizna řezače kamenů Dionysia Miseroniho

Karel Škréta: Podobizna řezače kamenů Dionysia Miseroniho | Foto: Národní galerie

„Karel Škréta je bez nadsázky osobnost, která stojí na počátku novodobé české malířské tradice. My se ho pokoušíme představit v různých kontextech jeho doby a jeho díla,“ říká Vít Vlnas, hlavní kurátor výstavy a ředitel Sbírky starého umění Národní galerie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobnosti Karla Škréty mluvil na Rádiu Česko hlavní kurátor výstavy a ředitel Sbírky starého umění Národní galerie Vít Vlnas

„Škréta byl ještě za svého života chápán jako prototyp umělce, ikona umělce. Jeho dílo bylo ceněno, a to i finančně. Odvolávali se na něj nejen umělci českého baroka, jako například Jan Kupecký a Petr Brandl, ale i umělci 19. století, například Karel Purkyně nebo Josef Mánes. Tato škrétovská tradice nezmizela ani ve století 20.,“ pokračuje Vlnas.

Organizátoři té aktuální návštěvníky lákají i na to, že ukazují dílo tohoto malíře v nových souvislostech - vystavené třeba přímo vedle děl jeho zahraničních současníků nebo pokračovatelů.

Výstava má dvě části: v první z nich umístěné ve Valdštejnské jízdárně, je možné se seznámit s vlivy, které působily na mladého malíře, ať už jde o rudolfinský manýrismus, německé či italské mistry.

Tomu odpovídají i menší grafické kabinety umístěné po stranách expozice. K vidění je i Svatováclavský cyklus. Karel Škréta ho namaloval pro klášter Na Zderaze.

„Podařilo se nám vystavit všech osm součástí Svatováclavského cyklu, včetně lunety s námětem smrti Drahomíry, která nedávno prošla obchodem,“ vysvětluje Vít Vlnas a dodává:

„Velikým překvapením jsou některé nově nalezené obrazy Škréty, nebo do té míry nově zrestaurované, že je můžeme považovat za nalezené. To je příklad hlavního oltářního plátna v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.“

Speciální trasa pro děti

I když obrazy Karla Škréty a jeho současníků jsou přitažlivé sami o sobě, Národní galerie připravila pro mladší návštěvníky speciální interaktivní trasu, na které budou moci uplatnit i své postřehy z výstavy.

Výstava „„Karel Škréta (1610–1674): Doba a dílo““ končí v dubnu příštího roku, na začátku února se budou ale obměňovat kresby na papíře umístěné v grafickém kabinetu, nesmějí se totiž vystavovat déle než 3 měsíce.

Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Eva Rajlichová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme