Brněnská nemocnice u sv. Anny preventivní kampaní radí, jak poznat mrtvici

Včasné rozpoznání příznaků mrtvice rozhoduje o životě. Připomíná to Den mozkové příhody, na který brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny navázala třídenní osvětovou akcí. Až do čtvrtka se mohou zájemci v hlavní budově v ulici Pekařská informovat o prevenci a příznacích mrtvice a nechat se i vyšetřit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno

Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno | Foto: Eva Odstrčilová

Padesátiletá Lenka prodělala před 14 dny cévní mozkovou příhodu. „Hlava trošku bolela a teď jsem se začala malovat a zjistila jsem, že jsem si malovala po nose, čili jsem najednou zjistila, že mám výpadek zorného pole, že prostě nevidím ten štěteček,“ vzpomíná na okamžik, kdy se rozhodla jít do nemocnice.

O tom, zda se mrtvice stane pro člověka smrtelná, totiž nejčastěji rozhoduje její včasné rozpoznání.

„Ochrnutí obličeje, porucha řeči: člověk nerozumí nebo není schopen mluvit, když požádáte, aby pacient předpažil, tak na straně ochrnutí dojde vlastně k poklesu té končetiny,“ jmenuje hlavní příznaky neurolog Robert Mikulík.

Pro zvýšení povědomí se Fakultní nemocnice u sv. Anny rozhodla přichystat osvětovou akci. Prostřednictvím plakátů v Hansenově budově informuje pacienty o prevenci i symptomech.

„U plakátů sedí nějaký pracovník nemocnice, popřípadě i doktor nebo zdravotní sestra, kteří dovysvětlí veškeré další informace,“ říká organizátorka kampaně Hana Pokorná a doplňuje:

„Pacienti si mohou nechat změřit krevní tlak a v případě vyššího krevního tlaku je možná bezplatná konzultace, případně domluva na dalších vyšetřeních.“

Akce končí ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme