Do Prahy se sjeli světoví urbanisté s recepty na lepší život v metropoli

V Praze se až do neděle koná festival reSITE, světoví urbanističtí odborníci na něm diskutují mimo jiné o korupci při zadávání veřejných zakázek, věčné schvalování územního plánu a nevyužitý lidský potenciál. Cílem akce je nabídnout inspiraci k řešení veřejného prostoru a navrhnout cesty, jakými lze proměny bezbolestně dosáhnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

reSITE

reSITE | Foto: reSITE

Když před pěti lety v New Yorku začala diskuze o budoucnosti vlakového nádraží High Line známého ze 30. let, zapojili se do ní urbanisté, developeři, vedení města, občanská sdružení i veřejnost.

Každá sféra měla vlastní pohled na to, jak železnici smysluplně využít. Podařilo se najít kompromis. Na starém nádraží nechala správa města vybudovat park, který zvedl úroveň čtvrtě a nastartoval její kompletní revitalizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o letošním ročníku reSITE zjišťovala redaktorka Českého rozhlasu Magdalena Medková.

„Hledáme zajímavá partnerství, kde všichni z toho ve výsledku těží, ať už obyvatelé nebo investoři. Chceme jejich výsledky ukázat jako modely, návody toho, co je i u nás možné,“ říká organizátor festivalu Osamu Okamura.

Problémy urbanismu jsou stejné všude na světě, železnice High Line ve své podstatě připomíná Nákladové nádraží Žižkov. Inspiraci Praze přitom nabízejí nejen urbanisté z New Yorku.

Případy chytrého plánování představí i odborníci z Madridu, Lipska, Rotterdamu či Londýna. Jedním z nejváženějších hostů je bývalý starosta Bogoty Enrique Peñalosa.

Zatímco minulý rok se odborníci zaměřili v rámci festivalu reSITE na veřejné prostranství, konkrétně pražské náplavky, letos je ústředním tématem lidský potenciál.

„Nemáme žádné velké nerostné bohatství, ale máme úžasnou evropskou kulturu a vzdělanost, obrovský lidský potenciál, který je dobré vhodným a chytrým způsobem zapojovat. A máme takový pocit, že se to ne často děje,“ říká Okamura.

Letos se diskutuje na dvou místech - v galerii DOX a v pavilonu na Karlově náměstí, který vybudovali studenti uměleckých škol. Organizátoři ho v budoucnu chtějí využít jako mobilní zázemí reSITE festivalu.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme