Klientky Domova Pístina se připravují na samostatný život

Domov Pístina u Stráže nad Nežárkou čeká transformace sociálních služeb. Jihočeský kraj ho chce postupně přeměnit na chráněné bydlení. Na projekt získal i evropské peníze a nyní jedná o místech, kde by mohly vyrůst rodinné domy s chráněnými byty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V chráněném bytě ve Slaném

V chráněném bytě ve Slaném | Foto: Domov Pod lipami

„Nahoře bydlíme tři a dole taky tři. Všechno si uklízíme sami. Jeden vaří, druhý uklízí a třetí má volno. A takhle se to točí,“ vysvětluje Žaneta, klientka občanského sdružení Proutek.

Možnost přestěhovat se z ústavu do chráněného bytu, kde sice má po ruce asistentku, ale o svém životě rozhoduje sama, jednoznačně uvítala.

Podobná změna čeká také klientky Domova Pístina. Podle vedoucího ústavu Aleše Adamce je problematický mimo jiné i samotný objekt, kde se domov nachází. Nebyl totiž stavěn speciálně pro osoby se zdravotním postižením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klientky Domova Pístina navštívila redaktorka ČRo Lucie Hochmanová, aby zjistila, jaké změny je čekají.

„V podstatě se dá říct, že to je skoro běžný život, akorát je limitován jednak jejich zdravotním znevýhodněním, ale od toho jsou tu asistenti, a současně je limitován objektem, protože má spoustu neduhů,“ říká Adamec.

Transformace sociálních služeb je nicméně běh na dlouhou trať. Přípravy klientek na stěhování trvají již dva roky a pokračovat budou ještě dva následující roky. Musí se naučit vařit, hospodařit s penězi nebo dokonce chodit do práce.

Změnu přitom pociťují nejen klientky domova, ale i jejich asistentky. „Holky se učí a já se učím vlastně taky. Vedou je k tomu, aby byly samostatné a já na to nebyla zvyklá, měla jsem tendenci jim pomáhat. Takže se to mění,“ říká jeda z asistentek Iveta Přílepková.

Před stěhováním se musí klientky zorientovat i v novém prostředí, aby věděly, kde v novém domově najdou obchod, poštu nebo zastávku autobusu. Do některých chráněných bytů budou asistenti docházet častěji, jinam třeba jenom jednou za týden. O jejich pomoc ale současné klientky domova rozhodně nepřijdou.

Domov Pístina v současné době poskytuje ubytování 60 dospělým ženám se zdravotním nebo kombinovaným postižením. Jeho transformace se má dokončit do roku 2015.

Lucie Suchánková Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme