Omylem pustil do obecního vodovodu užitkovou vodu, případ teď řeší policie

Pokud má někdo v domě dva rozvody vody, pitnou z obecního vodovodu a užitkovou z vlastní studny, nesmí mít podle zákona rozvody propojené. Majitel jednoho domu ve východních Čechách však tento zákon porušil. Oba řady odděloval jen kohout a ten zůstal otevřený, voda ze soukromé studny se tak dostala do obecního vodovodu. Věc teď řeší policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek

Vodovodní kohoutek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lance Hancock

K případu došlo loni v Solnici na Rychnovsku. Domácí vodárna natlačila do obecního vodovodu 250 kubíků vody ze soukromé studny.

„Běžný tlak ve vodovodní síti je v rozmezí 1,5 až 6 atmosfér. To je požadavek zákona o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu. A pokud tam je tlak mezi 1,5 a 2 atmosférami, tak samozřejmě vodárna, která běžně pracuje s tlakem 3,5 atmosfér, to umí přetlačit,“ vysvětluje výrobně technický ředitel rychnovského Aqua Servisu Josef Jansa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu, kdy majitel domu omylem pustil do obecního vodovodu užitkovou vodu ze studny, zjišťoval redaktor Radiožurnálu Jiří Fremuth

Zaměstnanci vodárenské společnosti na problém přišli při odečtu vody. Vodoměr se totiž přetočil zpátky přes nulu a ukazoval nesmyslně vysoký odběr.

„Tam to naštěstí nemělo žádné dopady na zdraví. Ale nenechali jsme to bez povšimnutí, protože nemůžeme tolerovat takovéto jednání. Takže jsem to předal k šetření rychnovské policii.

„Případ je v současné době stále v šetření obvodního oddělení Rychnov nad Kněžnou. Zatím v něm nebyla prokázána skutková podstata ani trestného činu ani přestupku,“ říká za rychnovské policisty Alena Kacálková.

Josef Jansa ale považuje přístup policistů v případu za laxní. Podle manažera vodárenské firmy se jedná o obecné ohrožení, kdy se do obecního vodovodu dostala voda neznámé kvality. Případ tak bude zřejmě řešit vodoprávní úřad.

„Pokud to bude fyzická osoba, tak podle zákona o veřejných vodovodech a kanalizacích může dostat pokutu za to, že jako odběratel využívá vodovodní přípojku způsobem, kdy mohlo dojít k ohrožení jakosti vody ve veřejném vodovodu, a to do výše 100 tisíc korun,“ dodává Dita Kunrtová z oddělení životního prostředí na rychnovském městském úřadě.

bre, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme