Sparta porazila Plzeň díky penaltě ve 14. minutě nastavení, dramatický zápas rozhodl Krejčí

Fotbalisté pražské Sparty porazili ve šlágru 29. kola první ligy obhájce titulu Plzeň 2:1 gólem z penalty ve 14. minutě nastavení. Letenští za vedoucím městským rivalem Slavií v tabulce zaostávájí kolo před koncem základní části o skóre.

Praha (Aktualizováno: 22:02 26. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Kejčí mladší (uprostřed) slaví gól

Ladislav Kejčí mladší (uprostřed) slaví gól | Zdroj: Profimedia

Viktorii poslal do vedení po půl hodině hry Rafiu Durosinmi, za domácí v nastavení prvního poločasu vyrovnal Jan Kuchta. Utkání směřovalo k remíze, jenže v závěrečném nastavení hostující kapitán Hejda zastavil ve vápně Kuchtovu ránu rukou a po druhé žluté kartě byl vyloučen.

‚Nebudu skrývat, že jsem byl dojatý.‘ Krejčího přemohly emoce, Slávisté si vlastní gól nevyčítají

Následně uviděl červenou kartu i střídající domácí útočník Martin Minčev. Pokutový kop proměnil kapitán Ladislav Krejčí mladší.

Sparta jako jediná na jaře v lize stále neprohrála a od říjnové porážky na Slavii 0:4 nenašla přemožitele v posledních 19 soutěžních zápasech. Třetí Viktoria nevyhrála venku v lize popáté za sebou a na Slavii se Spartou ztrácí devět bodů.

V sestavách obou týmů došlo k několika změnám. Za Spartu nastoupili stoper Panák a záložník Laci, kteří nahradili Vitíka se Sadílkem. Po jednozápasové absenci se vrátil útočník Čvančara.

Na lavičce hostů zůstali Vlkanova s Vydrou, v útoku naskočili Chorý s Durosinmim a na postu pravého obránce překvapivě Kaša. Už v sedmé minutě zraněného záložníka Buchu vystřídal Květ.

V 11. minutě si domácí vypracovali první šanci, Kuchta z otočky ve vápně ale zamířil těsně vedle. Na opačné straně kapitán Hejda zakončil zblízka do boční sítě. Kolem 23. minuty Letenští zatlačili Viktorii, jenže Kairinen se v šestnáctce k míči nedostal a Haraslín vypálil mimo tři tyče. Zahrozila i Plzeň, Chorý se po Květově přihrávce prodral do vápna mezi dva sparťany, ale gólman Kovář vytáhl jeho pokus na roh.

Premiérová trefa

Po půl hodině hry šel místo zraněného Čvančary na hřiště Karabec. Západočeši krátce poté otevřeli skóre. Durosinmi uspěl v souboji se Sörensenem a povedenou střelou na zadní tyč otevřel skóre. Nigerijský útočník vstřelil první ligový gól v dresu Plzně, v české nejvyšší soutěži se předtím naposledy trefil loni 20. dubna, kdy hrál ještě za Karvinou.

V 39. minutě Krejčí hlavou po Wiesnerově centru srovnal. Sudí Orel po komunikaci s videorozhodčím Petříkem a zhlédnutí opakovaných záběrů ale kvůli Krejčího faulu gól odvolal.

Ve třetí minutě nastavení úvodního dějství se Pražané dočkali. Haraslínův přetažený centr vrátil před branku Wiesner, Laciho hlavičku brankář Staněk, který den po utkání oslaví 27. narozeniny, vyrazil, ale na Kuchtovu dorážku už nestačil. Reprezentační útočník dvanáctou trefou v ligovém ročníku dorovnal doposud nejlepšího týmového střelce Čvančaru.

Po změně stran si hosté v 51. minutě vytvořili velký závar v malém vápně, Durosinmiho hlavičku však Kovář vyškrábl a nakonec byl na domácího gólmana odpískán faul. V 65. minutě domácí záložník Zelený po rohovém kopu hlavičkoval nad.

Utkání poté dlouho žádnou větší příležitost nenabídlo a zdálo se, že dospěje k nerozhodnému výsledku. V nastavení však Sparta vybojovala pokutový kop. Krejčí zachoval nervy a vystřelil Spartě výhru, přestože Staněk vystihl směr jeho střely. Kapitán Sparty dal gól v pátém kole po sobě a celkově jedenáctý v sezoně nejvyšší soutěže, přestože odehrál jen 14 duelů.

Letenští zdolali Viktorii i podruhé v ročníku nejvyšší soutěže a doma v lize neprohráli 14 utkání za sebou.

29. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 2:1 (1:1)
Branky: 45.+3 Kuchta, 90.+14 Ladislav Krejčí II z pen. - 30. Durosinmi. Rozhodčí: Orel - Kubr, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Ladislav Krejčí II, Zelený - Hejda, Kliment, Kaša, Staněk, Jemelka. ČK: 90.+9 Minčev - 90.+8 Hejda. Diváci: 17 668.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 26. 4. 2023)