Zima, nachlazení a kostky zhatily v Praze Tadeseho útok na světový rekord

Vltavu v Praze dnes svou silou překonal jiný proud. Hlavně po jejím nábřeží běželo na 12 500 vytrvalců. Nechyběla ani spousta diváků, kterou nalákaly nejen výkony rodinných příslušníků na trati, ale také očekávaní ataku na světový rekord. Svůj vlastní čas chtěl vylepšit Zersenay Tadese z Eriteje.

Patnáctý ročník Pražského půlmaratonu

Patnáctý ročník Pražského půlmaratonu | Foto: Filip Jandourek

Vysvětlení, proč nepadl světový ani traťový rekord je prosté. Chladno kolem 7 stupňů Celsia, znamená, že je docela zima i na vytrvalostní běhání. A zasáhly do toho také další okolnosti. To už ale řekne sám Zersenay Tadese.

Vítězem Pražského půlmaratónu je Eritrejec Tadese. Světový rekord nepadl

„Závod byl drsný. Protože byl zima a den před závodem jsem něco chytil. Jsem nachlazený, mé tělo se mi zdálo těžké. Proto jsem zaostal za rekordy. Ale rád jsem tu běžel, je to pěkný závod a jsem moc rád, že jsem tu vyhrál,“ popisuje světový rekordman, proč se svému času 58:23 nedokázal v Praze přiblížit. A proč nakonec vyhrál výkonem 1 hodina 10 sekund.

Pražská trať mu totiž také zrovna nesedla. „Někde to bylo těžké, protože ty silnice nejsou moc dobré. Jsou kamenné a těch kostek je až moc. A navíc mi byla zima a jsem nachlazený. Ale za to vítězství jsem opravdu rád. Líbila se mi i ta atmosféra mezi davy diváků a závod jsem si užil.“

00:00 / 00:00

Pražský půlmaraton táhl na překonání světového rekordu, místo Tadeseho to ale zvládla Cheronová

O rekordy přesto nebyla nouze. Padl i ten traťový v kategorii žen - navzdory všem nepříznivým podmínkám ho Keňanka Gladys Cheronová vylepšila na 1:06:48. A hned 12 elitních atletů si zaběhlo nová osobní maxima.

Mezi nimi byl i nejrychlejší Čech - Jiří Homoláč. Skončil osmnáctý v čase 1:05:41. Což je čas zhruba o minuty a půl rychlejší, než byl dřív jeho osobní rekord. Ale to zlepšení má i poněkud jiné pozadí.

„Já jsem svůj bývalý osobák běžel v Ústí nad Labem a týden předtím jsem si prošel nějakou střevní virózou, takže jsem nebyl úplně silný. Tam mi došlo. Tady ne, a proto je to o tolik lepší,“ vysvětluje 23letý Jiří Homoláč.

Užili si to všichni profíci i amatéři

Celkem se na trať vydalo 12 500 běžců. V drtivé většině tedy amatérů, kteří bojují sami se sebou. Jednu z běžkyň na pomezí amatérů a vrcholových sportovců jsme vám už představili zde. Jako původně odstrašující případ, jak se nemají přeceňovat své síly.

Ale v tomto půlmaratónu si Šárka Macháčková nejenže zaběhla osobní rekord 1:23:03, ale ještě si ho užila. „Jsem strašně šťastná. Běželo se úplně parádně a opravdu jsem si to na 200% užila. Bylo to výborný.“

A podle toho, co jsem viděl za cílem, kde se pocity vyčerpání mísily s radostí, odhaduji, že takto na tom byla většina těch, kteří závod dokončili.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít